W niedzielę, 25 września 2022 r. odbyły się uroczystości 385-lecia powstania parafii św. Józefa, Oblubieńca NMP w Bielinach. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda – nasz rodak.
Razem z biskupem Gurdą Mszę św. koncelebrowało kilkunastu księży, którzy byli lub są w różnoraki sposób związani z parafią, np. pełnili funkcję proboszcza bądź wikariusza, a także kapłani pochodzący z parafii Bieliny.
Biskup Kazimierz Gurda, który w latach 1979-1981 był wikariuszem w Bielinach, w swojej homilii rozważał, że jedynym sposobem walki człowieka wierzącego o zachowanie wiary w Chrystusa, jest jego świadectwo wierności. – Świadectwo wiary każdego z nas wierzących, staje się dziś orężem, dzięki któremu będziemy mogli odnieść zwycięstwo wobec tak wielu różnorodnych ataków. To świadectwo potrzebne jest najpierw w naszych wspólnotach parafialnych. Mamy siebie poprzez wspólne uczestnictwo w liturgii umacniać w wierze – mówił bp Gurda.
- „Potrzeba, żebyśmy tu do kościoła przychodzili, tu się gromadzili, tu słuchali Słowa Bożego, tu przyjmowali sakramenty święte. Po to ten kościół został kiedyś wybudowany, po to została powołana wspólnota parafialna” – dodał ordynariusz siedlecki.
Biskup Gurda wspomniał również niektórych kapłanów, którzy byli związani z parafią, takich jak: ks. infułata Stanisława Papiera, wieloletniego proboszcza, autora komentarza i przekładu Księgi Mądrości w Biblii Tysiąclecia (1965) oraz ks. prof. Stanisława Bieleckiego, byłego wikariusza, profesora KUL-u. - „Dziękując Panu Bogu za te 385 lat historii naszej wspólnoty parafialnej, ciesząc się z tego co zostało osiągnięte, co było piękne, zasługujące, pragniemy patrzeć także w przyszłość. Dzisiaj podobnie jak i wcześniej jesteśmy wezwani do zachowania wiary, do walki o to, co dla nas ludzi wierzących i należących do Kościoła jest najważniejsze” – mówił biskup siedlecki.
Każdy jubileusz, przeżywany razem, skłania do refleksji nad przeszłością. Naszym zadaniem jest nie tylko pochylenie się nad tym pięknym dziedzictwem, ale przede wszystkim jego ochrona i kultywowanie. Okazją do takiego spojrzenia, sięgnięcia w przeszłość stał się niewątpliwie jubileusz 385 rocznicy erygowania parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach Kapitulnych.
Parafia Bieliny została erygowana dnia 30 października 1637 r., na prośbę mieszkańców na czele z Krzysztofem Jóźwikiem, właścicielem huty szkła w Kakoninie. Akt erekcyjny parafii, wydzielonej z macierzystej parafii Daleszyce, podpisał biskup Jakub Zadzik, a następnie potwierdził go 2 lutego 1638 r. Kościół został wybudowany w ciągu sześciu lat. Konsekracji kościoła dokonał biskup krakowski Tomasz Oborski w dniu 14 czerwca 1643 r. Wybudowany na wzgórzu w sąsiedztwie Gór Świętokrzyskich, odznacza się klasycystyczną bryłą, jest murowany i tynkowany. Jadąc z Kielc w stronę Ostrowca Świętokrzyskiego już z daleka widać fronton kościoła parafialnego, położonego na niewielkim wzniesieniu. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Świętej Rodziny z poł. XVII w. Ołtarze boczne pochodzą z XVIII w. Bieliny są miejscowością o długiej, bo prawie 600-letniej historii. Przywilej lokacyjny na prawie niemieckim wydał Bielinom król Kazimierz IV Jagiellończyk w 1455 r. W ostatnich kilkunastu latach kościół oraz jego otoczenie zostało gruntownie odnowione, wspólnym wysiłkiem parafian. Dowodem tej dbałości o wygląd świątyni, jest nagroda w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zadbany zabytek A.D. 2003”. Parafia jest położona u stóp Świętego Krzyża, jednego z najstarszych sanktuariów w Polsce, zbudowanego na szczycie masywu górskiego – Łysej Góry.
ks. Krzysztof Tkaczyk
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl