„Nie możemy zejść z drogi wiary, bo wtedy wchodzimy na drogę donikąd, na drogę zła i prowadzącą do śmierci” – mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. poprzedzającej Drogę Krzyżową na Karczówkę – najstarszy szlak Męki Pańskiej, którym dzisiaj przeszło ok. tysiąca kielczan.
Bp Gurda przypomniał zobowiązania wynikające z Roku Wiary, które obligują wiernych, aby budować historię „ludzką i naszych rodzin na słowie pochodzącym od Boga”. Apelował, aby pozostawać przy prawdzie, zawartej w Bożym Słowie i nie ulegać naciskom ideologicznym, aby np. trwać w uznaniu za małżeństwo tylko związek kobiety i mężczyzny. Zwrócił także uwagę na obecność krzyża w życiu ludzkim, o czym m.in. w swojej pierwszej homilii mówił papież Franciszek, a nawiązując do proroka Jeremiasza przypomniał, że prawdziwy prorok „ma zawsze pozostać wierny Bogu i Jego słowu”.
Po Mszy św. ponad tysiąc wiernych wyruszyło w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Karczówkę.
Procesję z lampionami poprowadziły żeńskie zgromadzenia zakonne, m.in. siostry nazaretanki, dominikanki, albertynki oraz alumni z kieleckiego seminarium i harcerze. Rozważania stacji przygotował Kościół Domowy Ruchu Światło – Życie, bezpieczeństwo zapewniły służby miejskie.
Szlak kaplic – jeden z najstarszych w Polsce, prowadzi starym traktem ze Wzgórza Gedeona, na którym zbudowano obecną bazylikę katedralną, do klasztoru na Karczówce. Szlak został odtworzonym dzięki m.in. mapie austriackiego geodety z czasów zaborów, na której częściowo zachowały się naniesione kaplice. Wiek kaplic i szlaku pasyjnego szacuje się na przełom XVI/XVII wieku. Stacje musiały już być czynne, gdy 4 listopada 1628 r. bp krakowski Marcin Szyszkowski poprowadził procesję z relikwiami św. Karola Boromeusza z katedry kieleckiej do nowo wzniesionego klasztoru na karczówkowskim wzgórzu. Było to wotum za ocalenie miasta przed epidemią. Zapoczątkowało także tradycję Miejskiej Drogi Krzyżowej, która - z przerwami w czasach zaborów i okupacji - dotrwała do czasów PRL. Wówczas władze zakazały publicznych nabożeństw.
Miejska Droga Krzyżowa została reaktywowana w połowie lat 90. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Karczówki prowadzone były prace rekonstrukcyjne zniszczonych w większości kaplic stacyjnych.
Od ponad 20 lat Droga Krzyżowa na Karczówkę odbywa się przez cały rok w każdy trzeci piątek miesiąca. W Wielkim Poście – w piątek przed Niedzielą Palmową - zawsze prowadzi ją biskup, a organizuje Domowy Kościół Ruchu Światło–Życie.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz: Galeria zdjęć
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl