Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Po raz czternasty, w drugą niedzielę listopada, obchodzimy w Kościele katolickim Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Dzień ten popierają polscy biskupi. Ojciec Święty Franciszek zwracał się w poprzednich latach do Polaków o wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.

W tym roku pochylamy się nad Kościołem w Ukrainie, w czasie trwającej od 24 lutego wojny. Zadaniem wielu chrześcijan jest pospieszyć z pomocą prześladowanym, mordowanym  braciom. Jak wiemy ich sytuacja jest dramatyczna, podobnie jak chrześcijan w Iraku, a ich głos jest już ledwie słyszalny. Dlatego chrześcijanie w Polsce nie mogą milczeć, ale powinni wołać o sprawiedliwość i solidarność i pomoc wszystkim prześladowanym chrześcijanom. Hasłem tegorocznego dnia jest „Uleczyć tęsknotę”.

„Bóg nie wyjechał z Ukrainy” – te słowa usłyszeliśmy od potrzebujących, do których od początku wojny trafia pomoc z Polski. Okrutne doświadczenie dotknęło również wiernych wyznań religijnych i Kościołów, zwłaszcza Greckokatolickiego i Prawosławnego. Wierni tych Kościołów byli szykanowani, więzieni i poddawani torturom. Konfiskowano im mienie, zakazywano działalności religijnej, przeszkadzano w nabożeństwach. W niejednym przypadku samozwańcze władze okupanta przejęły budynki sakralne i zmieniły je na budynki świeckie. Napaść Rosji zmusiła do ucieczki miliony Ukraińców, głównie z okupowanych terenów środkowej i wschodniej Ukrainy.

W obliczu tej tragedii, tegoroczna druga niedziela listopada, w Kościele katolickim w Polsce, jest Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym na Ukrainie. Możemy się zastanowić nad tym, na ile Kościół prześladowany potrzebuje pomocy, a także na ile ta doświadczona cierpieniem wspólnota stanowi dla nas przykład wielkiej wiary. Żyjąc w kraju o zakorzenionej tradycji katolickiej jesteśmy narażeni na pokusę triumfalizmu i oddalenia się od Boga poprzez przyzwyczajenie i rutynę. Solidaryzujmy się z tymi, którzy mogą nas bardzo wiele nauczyć. Oni stają przed Bogiem pełni ufności i nadziei. Wspierajmy ich modlitwą i ofiara materialną.

Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ i DZIEKAN ZE SKALBMIERZA

Skalbmierz, 13 listopada 2022 r.