Komunikat z zebrania Rady Kapłańskiej Diecezji Kieleckiej

Dnia 9 listopada2022 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w niej udział 21 kapłanów oraz Biskupi Pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta. Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą.

Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, po wstępie i powitaniu członków Rady, zapowiedział problematykę mającego się odbyć posiedzenia. Podziękował też księżom za przygotowanie i przeprowadzenie III Kongresu Eucharystycznego, szczególnie ks. prałatowi Tomaszowi Rusieckiemu. Nawiązał do wyjątkowego fenomenu, jakim było przyjmowanie uchodźców z Ukrainy przez Polaków. Następnie został odczytany przez sekretarza Rady - ks. Karola Zegana - protokół z ostatnich obrad Rady.

Ks. prof. Andrzej Żądło wygłosił prelekcję „Posługi w Kościele wczoraj i dziś”. Prelegent dokonując analizy, zarówno wcześniejszych jak i najnowszych dokumentów kościelnych ukazał, że „Matka Kościół bardzo pragnie, aby wszyscy wierni [a więc zarówno mężczyźni, jak i kobiety, bo wszyscy bez wyjątku tworzymy lud Boży – zob. KK 30] byli wdrażani do czynnego [oprócz pełnego i świadomego] udziału w obrzędach liturgicznych, jakiego domaga się sama natura liturgii. (...)” (KL 14).

Został ukazany i omówiony schemat funkcji pełnionych podczas liturgii i w duszpasterskim działaniu. Mamy więc posługi wynikające ze święceń, z ustanowienia i z upoważnienia. Z ustanowienia jest stała posługa akolity, lektora i katechisty. Również z upoważnienia może być posługa lektora, nadzwyczajnego szafarza komunii św., ceremoniarza ministrantów itd. Bardzo istotne jest zauważenie tych różnic i znaczenie posługi z ustanowienia czy z upoważnienia.

Ukazany też został wkład Papieża Franciszka w rozumienie posług świeckich. Te najważniejsze cele ukazane zostały w dwóch listach apostolskich papieża Franciszka w formie motu proprio: Antiquum ministerium (ustanawiający posługę katechety/katechisty) oraz Spiritus Domini (o zmianie kanonu 230, par. 1 KPK nt. dopuszczenia osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu).

Następnie Rada podjęła dyskusję, odnosząc się do powyższych zagadnień oraz w związku z postawionymi pytaniami: Jaką przewidujemy reakcję naszych wiernych na najnowsze regulacje Papieża Franciszka dotyczące ustanawiania posług? Posługi stałe wymagają przygotowania teologicznego, ludzkiego i duchowego. Jaki system formacji? Gdybyśmy mieli kandydatów do jakiejś posługi - szczególnie posługi katechisty, to jakie obszary aktywności duszpasterskiej zaproponować im?

Zaprezentowane informacje przez prelegenta jak i postulaty powstałe podczas dyskusji zostaną opracowane w formie komunikatu i udostępnione wszystkim kapłanom.

Data następnych obrad Rady została wyznaczona na 9 marca 2023 roku.

Obrady zakończył krótkim podsumowaniem Biskup Kielecki Jan Piotrowskiudzielając wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. Karol Zegan
SEKRETARZ RADY