W wigilię I Niedzieli Adwentu, tj. 26 listopada 2022 r., po raz czwarty udałem się do diecezji Sekondi-Takoradi - pisze do nas Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński, Nuncjusz Apostolski w Ghanie, nasz Rodak.
Tym razem, powodem mojej podróży były święcenia kapłańskie sześciu diakonów z Zakonu Braci Mniejszych – Franciszkanów, w parafii Chrystusa Króla w Takoradi. Czas święceń był przewidziany na godzinę dziewiątą rano, więc musiałem wyjechać dzień wcześniej, ponieważ od Akry do Takoradi trzeba poświecić, w zależności od natężenia ruchu, od czterech do pięciu godzin.
Kościół Chrystusa Króla w Takoradi, położony na wzgórzu, góruje nad okolicą pokrytą większymi i mniejszymi domami. W bramie wjazdowej na teren kościelny czekała na mnie grupa dzieci z kwiatami, która po powitaniu odprowadziła mnie do zakrystii. A tam, radosne poruszenie w przygotowaniach do liturgii. W uroczystej procesji przeszliśmy do ołtarza przez wypełnioną wiernymi świątynię, pośród radosnych śpiewów zgromadzonych. Pośród wiernych odznaczała się grupa braci i seminarzystów franciszkańskich w szarych habitach. A za nimi miały swoje miejsce siostry zakonne z różnych zgromadzeń. Diakoni, którzy mieli przyjąć święcenia, znajdowali się na kościele razem ze swoimi rodzinami pośród wiernych. Potem, w trakcie prezentacji, na wezwanie opuszczali swoich bliskich i podchodzili do ołtarza. Ten gest był bardzo symboliczny, ponieważ w kilku sekundach przedstawiał tajemnicę kapłańskiego powołania: „zostawili wszystko i poszli za Nim” (Łk 5, 11).
W swojej homilii, wyraziłem radość, że jestem po raz kolejny w Takoradi, we wspólnocie franciszkańskiej, ponieważ po raz pierwszy udzieliłem święceń kapłańskich właśnie franciszkaninowi o. Emanuelowi OFM, w maju zeszłego roku. A w Takoradi udzieliłem także pierwszych święceń biskupich i diakońskich. Mówiąc o pięknie kapłaństwa, odwołałem się do doświadczenia św. Franciszka, kiedy został powołany. W książce biograficznej „Życiorys pierwszy św. Franciszka z Asyżu” autorstwa Tomasza da Celano, jest napisane, że w kościele Porcjunkuli św. Franciszek wysłuchał fragmentu Ewangelii, który mówił o posłaniu apostołów na misję; prawdopodobnie tekst pochodził z rozdziału dziesiątego Ewangelii według św. Mateusza. Biograf pisze, że Franciszek „radując się Duchem Świętym, natychmiast zawołał: «Tego chcę, o to proszę, pragnę czynić to z całego serca»”. Tego też życzyłem neoprezbiterom, aby tak podeszli do swojego powołania, jak założyciel ich zakonu. Na zakończenie, zacytowałem fragment homilii Papieża Franciszka, którą wygłosił w zeszłym roku podczas Mszy św., w czasie święceń kapłańskich w Bazylice św. Piotra w Rzymie, 25 kwietnia: „A potem pamiętajcie, że ta droga czterech bliskości jest piękna, ta droga bycia pasterzami, ponieważ Jezus pociesza pasterzy, ponieważ On jest Dobrym Pasterzem. I szukajcie pocieszenia w Jezusie, szukajcie pocieszenia w Matce Bożej – nie zapominajcie o Matce – zawsze szukajcie pocieszenia tam: aby stamtąd być pocieszanymi. I nieście krzyże – będą w naszym życiu – w ręce Jezusa i Matki Bożej. I nie bójcie się, nie lękajcie się. Jeśli jesteście blisko Pana, biskupa, między sobą i ludem Bożym, jeśli macie styl Boży — bliskość, współczucie i czułość — nie lękajcie się, wszystko będzie dobrze”.
Po zakończonym obrzędzie święceń, przy przekazywaniu znaku pokoju nastąpiła po prostu eksplozja radości nowowyświęconych i całego zgromadzenia.
Msza św. trwała trzy i półgodziny, a wydawało się jakby to była tylko chwila. Kiedy człowiek czuje obecność Chrystusa, wtedy niczego mu już do szczęścia nie brakuje. Co prawda nikogo o to nie pytałem, ale miałem wrażenie, że te same uczucia żywili wszyscy uczestnicy tej Mszy św.
W wielu miejscach na świecie, co rusz ktoś stawia pytania o tożsamość kapłańską, o miejsce kapłana we współczesnym świecie. Powstają na ten temat nowe książki i artykuły. A przecież odpowiedź na te i inne pytania jest w zasięgu ręki, a jest nim po prostu Ewangelia, która jest taka piękna w swojej prostocie, a zarazem głęboka. Trzeba tylko po nią sięgać i nią żyć.
† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie
27 listopada 2022 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl