W ostatni dzień w roku, w Nuncjaturze Apostolskiej w Akrze, tradycyjnie o godzinie o 18.00 odprawiana jest dziękczynna Msza św. „Te Deum”, tak ją nazywają także Ghańczycy. W tym roku, ten dzień naznaczony jest smutkiem z powodu śmierci Papieża Benedykta. Razem z wiernymi, którzy przybyli na dzisiejszą Mszę św. modliliśmy się za zmarłego Papieża. Ghańskim zwyczajem, postawiliśmy także obok pulpitu portret śp. Benedykta XVI.
W swojej homilii powiedziałem między innymi, że ten ostatni dzień roku 2022 obchodzimy bez naszego ukochanego papieża emeryta Benedykta XVI. Nawet jeśli wiemy, że jedyną pewną rzeczą w ludzkim życiu jest śmierć, to prawie zawsze wydaje się, że przychodzi zbyt wcześnie, gdy zabiera tych, których kochamy. Wielu zastanawia się, dlaczego teraz, u progu nowego roku musiał on odejść? Odpowiedź jest bardzo prosta: ponieważ taka była wola Boża.
Papież Benedykt, Joseph Ratzinger był wielkim świadkiem katolickiej tradycji i wiary. Był wybitnym humanistą i intelektualistą, który swoje teologiczne studia i przemyślenia odnosił do współczesnej kultury. Ale cichy teolog z Bawarii pozostał przede wszystkim «człowiekiem Kościoła», jak Orygenes, jeden z jego ulubionych z autorów, którego myśli z pasją przyswajał tak jak dzieła umiłowanego św. Augustyna. Ale w centrum jego życia i poszukiwań był i pozostał Jezus z Nazaretu, któremu poświęcił swoje najważniejsze dzieło, trylogię, którą napisał już jako papież. To swoje dzieło podpisał własnym i papieskim imieniem, aby wyrazić osobisty charakter tych trzech książek, które były owocem osobistych badań, nie tylko naukowych, ale i duchowych. Jako młody ksiądz zaryzykował doktorat z teologii dla tezy, która dla niektórych wydawała się modernistyczna. Bardzo szybko okazał się genialnym teologiem i uczestniczył w Soborze Watykańskim II jako jeden z jego z ekspertów. O wyjątkowości jego umysłu może świadczyć fakt, że bez trudu prowadził debaty z największymi intelektualistami swoich czasów a jednocześnie potrafił nawiązać doskonały kontakt z dziećmi lub starcami. Posiadał niezwykłą umiejętność dostosowania języka, którym się posługiwał do poziomu swojego rozmówcy. Odznaczał się także subtelnym poczuciem humoru. Św. Papież Paweł VI mianował go arcybiskupem Monachium i Fryzyngi, a potem także kardynałem, między innymi ze względu na jego intelektualną postawę i odwagę w przeciwstawieniasię tak zwanemu duchowi czasu. Św. Jan Paweł II z kolei mianował go prefektem Kongregacji ds. Nauki Wiary. Będąc osiem lat papieżem, śp. Benedykt XVI, podczas swojego pontyfikatu, próbował ożywić wiarę w wielu regionach, wskazując na jej świeżość na pustyniach tego świata. Był odważnym obrońcą prawdziwej wiary, dlatego też niekiedy był celem złośliwej krytyki i pomówień, uprawianych przez antykatolickie środowiska. Po abdykacji pokazał, że pozostawia w spadku tylko dobro zasiane z łagodnością przez całe swoje życie.
Pożegnaliśmy stary rok i pożegnaliśmy śp. Benedykta modlitwą, powierzając naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Bożej Opatrzności. Na zakończenie odmówiliśmy po łacinie „Te Deum laudamus”, jako znak jedności z Kościołem Powszechnym. Za wszystko dziękujemy Bogu, w każdych okolicznościach, Jemu żeśmy zaufali i dlatego nie zawstydzimy się na wieki.
† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie
31 grudnia 2022 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl