W 160. rocznicę Powstania Styczniowego, w Bodzentynie odbyły się uroczystości wspominające to wydarzenie. W ich trakcie upamiętniono trzech księży.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym św. Stanisława. Wierni modlili się w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii zostały zaprezentowane fragmenty kazań patriotycznych z okresu przedpowstańczego wikariuszy bodzentyńskich: księdza Izydora Ciaglińskiego i Antoniego Omińskiego. Wszyscy zgromadzeni usłyszeli także pieśni patriotyczne z tamtego okresu (nagranie na końcu artykułu). W trakcie wydarzenia zgromadzeni goście mogli także zapoznać się z wystawą „Polska śpi tylko zmordowana przez tych tyranów, ale żyje jeszcze. Ona teraz odpoczywa dla nabrania sił aby gdy przyjdzie czas mężniej zerwać się z niewoli”, czyli Bodzentyn i okolice w Powstaniu Styczniowym. Na zakończenie, odsłonięto tablicę na ścianie kościoła upamiętniającą wikariuszy: księdza Antoniego Omińskiego i Izydora Ciąglińskiego.
W okresie poprzedzającym Powstanie Styczniowe w parafii w Bodzentynie działali trzej księża: proboszcz Antoni Chłuda oraz dwóch wikariuszy: Antoni Omiński i Izydor Ciągliński. Głównym miejscem oporu i patriotycznej agitacji był Kościół. Mansjonarze wygłaszali patriotyczne kazania zagrzewające do walki o wolną Polskę, a w okresie powstania styczniowego walczyli w oddziałach Czachowskiego i Langiewicza. Ks. Omiński był nieuchwytny dla rosyjskich władz i ostatecznie udał się na emigrację do Francji. Ksiądz Ciąglinski skazany przez sąd carski został zesłany na katorgę Sybiru, gdzie na zesłaniu zmarł.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl