Częstymi intencjami modlitw jest pragnienie odzyskania zdrowia przez wszystkich wierzących w Boga. Pan Bóg zawsze odpowiada na ludzkie wezwania, ale zazwyczaj w odmienny sposób od naszych ziemskich, ograniczonych wyobrażeń. 11 lutego przypada kolejny Światowy Dzień Chorego ustanowiony jeszcze przez papieża – św. Jana Pawła II.
Choroba jest częścią ludzkiego życia. Wielu chorych i cierpiących musi rezygnować z licznych aktywności, zainteresowań i aspiracji. Dla niektórych taka sytuacja jest trudna do zniesienia. Popadają w depresję, odczuwają żal, nawet złość, gdy ciało odmawia im posłuszeństwa. Dla wielu chorych i cierpiących ta droga jest często okazją do pojednania z Bogiem, pogłębienia życia duchowego. Poprzez chorobę odnajdują w sobie nowe siły, z których istnienia wcześniej nie zdawali sobie sprawy.
Papież Franciszek tak mówił: „Jezus, który przyszedł na świat, aby głosić i realizowaną zbawienie całego człowieka, okazuje szczególne upodobanie do tych, którzy są zranieni na ciele i na duszy: ubogich, grzeszników, opętanych, chorych, zepchniętych na margines. W ten sposób okazuje się on lekarzem, zarówno dusz jak i ciał – Miłosiernym Samarytaninem człowieka”.
Podczas Światowego Dnia Chorego wszyscy wierzący są zaproszeni do modlitwy o Boże łaski dla osób przykutych do swoich łóżek, obolałych i zrezygnowanych, by na ile to możliwe ich stan zdrowia uległ poprawie, by zaznali ulgi w chwilach wzmożonego bólu i zwątpienia. Wszystkim chorym i cierpiącym w zmaganiach towarzyszą troskliwi lekarze, pracownicy służby zdrowia, bliscy i opiekunowie.
W tegorocznym orędziu na XXXI Światowy Dzień Chorego papież Franciszek napisał: „Choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie”. Potrzeba wszystkim także i zdrowym uświadomienia sobie, że na każdego zdrowego może przyjść choroba i cierpienie. Spośród wielu rodzin, w których żyjemy, mogliśmy doznać braterskiej miłości – okazujmy ją wobec chorych, samotnych i potrzebujących. Empatia to taka piękna cecha, o której przypomina nam szczególnie Światowy Dzień Chorego.
Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ i DZIEKAN ZE SKALBMIERZA
Skalbmierz, 11 lutego 2023 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl