Największą ozdobą dzisiejszego święta była procesja ze świecami, które przyniesione do domu, z pietyzmem zapalało się w najważniejszych momentach życia – mówił Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, celebrując Mszę św. w kaplicy pw. Królowej Ozdoby Karmelu u kieleckich sióstr karmelitanek bosych.
Siostry zgodnie z tradycją święta odnowiły swoje śluby zakonne.
W homilii bp Kaleta przypomniał, że święto Ofiarowania Pańskiego należy do najstarszych świąt chrześcijańskich, celebrowanych przez Kościół już w IV wieku, a „w duchu pobożności ludowej” jest zwane świętem MB Gromnicznej.
– Kultura naszego narodu otuliła to święto szczególnym kolorytem i klimatem, odcisnęło się ono na kulturze ludu polskiego, w poezji i malarstwie – mówił bp Kaleta. Zauważył m.in., że spalająca się świeca przypomina ludzkie życie, którego – podobnie jak świecy – ubywa od momentu narodzenia człowieka. – Nikt z nas nie wie, ile jeszcze dni mu zostało, a zatem jak dobrze wykorzystać dany nam czas – rozważał biskup. Przypomniał także, że świece są przede wszystkim symbolem ofiary na pamiątkę ofiarowania Dzieciątka przez Maryję i Józefa Bogu w świątyni, zgodnie z prawem.
– Czy jestem wciąż zdolny do ofiary? Życie ustawicznie żąda jej od nas. Dlaczego rozpadają się małżeństwa, a rodzice niekiedy płaczą z powodu swoich dzieci? Dlaczego wybuchają wojny? Wynika to z braku zdolności do ofiarnego życia – podkreślał bp Andrzej Kaleta.
Wagę ofiarności w życiu wskazywał Jan Paweł II, ustanawiając 2 lutego Dniem Życia Konsekrowanego, a papież Franciszek w kontekście tego dnia zauważał z kolei działalność Ducha Świętego, który sprawia, że ludzie są zdolni dostrzec Boga i jego działanie.
– Dzisiejsza liturgia ubogacona symboliką świec zaprasza, byśmy oddali się na służbę Panu, tak jak siostry zakonne – zaznaczył bp Kaleta.
Klasztor sióstr karmelitanek w Kielcach został założony w 1958 r. z inicjatywy bp. Czesława Kaczmarka. Znajduje się na terenie parafii Chrystusa Króla, z której część wiernych w sposób stały uczestniczy w nabożeństwach sprawowanych w karmelitańskiej kaplicy.
tekst za: ekai.pl
Foto: Agnieszka Dziarmaga
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl