W Rzymie odbyło się kolejne posiedzenie Papieskiej Komisji Biblijnej. Jedynym z Polaków, który wziął w nim udział, był prezbiter diecezji kieleckiej – ks. dr hab. Marcin Kowalski.
Od 2009 roku jednymi pochodzącymi z Polski, członkami tej komisji są kapłani naszej diecezji. W latach 2009-2021, pochodzący z okolic Włoszczowy ks. prof. Henryk Witczyk, oraz od 2021 roku wspomniany powyżej kielczanin.
Wszystko zaczęło się od korepetycji
– Nawet nie marzyliśmy o tym, że zajdziemy tak daleko, że będziemy zasiadać w tak ważnej kościelnej komisji. Pamiętam, jak byłem jeszcze klerykiem, to ks. prof. Witczyk uczył mnie po zajęciach, a nawet w soboty, języka hebrajskiego – wspomina ks. Kowalski. Pod koniec studiów w Rzymie, promotor jego pracy magisterskiej otrzymał od papieża Benedykta XVI nominację do komisji. – Dwa lata później rozpocząłem pracę w Lublinie i mogłem z bliska towarzyszyć tej drodze pracy i uczenia się Kościoła – dodaje nasz rozmówca. Z kolei jego mistrz jest ogromnie dumny, że u początku tej biblistycznej drogi mógł dołożyć coś od siebie. – Niezmiernie się cieszę, że mogłem go uczyć. Na Papieskim Instytucie Biblijnym we Włoszech, jego doktorat otrzymał najwyższe wyróżnienie – summa cum laude, które zdarza się rzadko. Jego publikacja została wydana w USA, w bardzo poważnej serii. Kolejne prace sprawiły, że ks. Marcin jest obecnie jednym z najlepszych znawców pism św. Pawła na całym świecie – opowiada ks. Witczyk.
W końcu na żywo
Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, w dniach od 17-21 kwietnia, w stolicy Włoch odbyły się obrady PKB. Jak relacjonuje ks. Kowalski, był to bardzo intensywny czas. – Była w nas ogromna radość, ponieważ nigdy nie spotkaliśmy się na żywo w tym składzie. Odnawia się on co pięć lat, a tym razem szefową została siostra Nuria Calduch-Benages z Gregoriany. Po raz pierwszy w historii pod wodzą kobiety, rozmawialiśmy na temat wybrany przez papieża, spośród kilku zaproponowanych przez nas – opowiada kapłan. Tym razem padło na wizję cierpienia i choroby w Piśmie Świętym. Zgromadzeni bibliści szukali odpowiedzi na pytania: jak towarzyszyć człowiekowi oraz gdzie znajdować nadzieję w rożnego rodzaju wyzwaniach życiowych, związanych m.in. z niepełnosprawnością czy chorobami duchowymi lub psychicznymi. Pracę znawców ważnej dla chrześcijan Księgi podsumuje dokumenty wydany pod koniec ich kadencji.
Wizyta u Ojca Świętego
Jak przyznaje biblista rodem z Kielc, zadany przez Ojca Świętego temat może być podyktowany jego chorobą. – Uczestniczyliśmy także w audiencji u papieża, która zawsze jest budującym doświadczeniem. Pomimo zaplanowanych spotkań z nuncjuszami, poświęcił nam więcej czasu niż miał na to przeznaczone. Z każdym witał się osobiście. Można było zauważyć problemy z poruszaniem się, ale i tak do każdego promiennie się uśmiechał. To też uzmysłowiło mi, skąd ten temat – opowiada. Po przywitaniu każdego swojego gościa, Franciszek usiadł i odłożył swoje notatki. Skierował do zebranych słowo, w którym skupił się na dwóch rzeczach: – Mówił o swoim przywiązaniu do Słowa, które wyniósł ze swoich studiów. W czasie soboru, w którym teologia przechodziła pewną zmianę, kompasem było dla nich Pismo Święte. Wywarło to na niego taki wpływ, że do tej pory przy swoim łóżku ma Je w języku greckim, hebrajskim oraz łacińskim. Położył ogromny nacisk na to, żebyśmy je zgłębiali i regularnie studiowali, a przez to sumiennie uczyli wszystkich przepowiadających – uzupełnia ks. Kowalski. Drugim aspektem poruszonym przez Papieża był udział kobiet w Komisji Biblijnej. Pragnie on, aby było ich więcej, ponieważ mają one inny punkt widzenia.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl