Ich dzieci, wnuki i znajomi głoszą Chrystusa na krańcach świata. W murach kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego odbyło się już po raz dziewiąty spotkanie misjonarzy i rodzin misjonarzy z diecezji kieleckiej.
- To bardzo ważne, żeby rodzice spotkali się ze sobą, porozmawiali, posłuchali o pracy innych misjonarzy i misjonarek. Te spotkania integrują, to jedna wielka rodzina rodzin misjonarzy – mówi ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik prasowy diecezji kieleckiej i dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej
- Dziś możemy się na nowo cieszyć, że jesteśmy razem w murach naszego seminarium, aby modlić się o dar nowych powołań, dziękować za te, które są i być w relacji rodzinnej – dodał biskup kielecki Jan Piotrowski, pomysłodawca spotkania, który przewodniczył Eucharystii w seminaryjnej kaplicy świętego Kazimierza i wygłosił homilię. Mówił w niej o codzienności misyjnej posługo.
- Głoszenie Ewangelii domaga się wiary i pokory, trudu i odwagi, a nawet gotowości do oddania życia za Jezusa Chrystusa. Pomimo tego zawsze niesie nadzieję i prawdę, miłość i przebaczenie. Rzeczywistość tych słów niemal namacalnie ukazuje się w drodze misjonarzy i misjonarek – w ich dziełach duszpasterskich, miłosierdzia i edukacji, troski o zdrowie oraz codziennej i materialnej i duchowej pomocy potrzebującym. Jak mówią obecni tu misjonarze, ten świat potrzeb jest ogromny. Nie brakuje też trudności, wynikających z niezrozumienia Orędzia Dobrej Nowiny, które nie jest żadną konkurencją ideologiczną, ale Ewangelią Życia.
Na koniec Eucharystii biskup Jan Piotrowski poświęcił obraz Matki Bożej Troskliwej i Delikatnego Życia przywieziony przez ks. Macieja Pawłowskiego, który pełnił misje na Jamajce.
Obecna na spotkaniu matka posługującego w Burkina Faso ks. Dariusza Sali mówi, że bycie matką misjonarza to zarówno szczęście jak i trudność. - Kontaktujemy się przez telefon lub Skype. Modlę się za syna codziennie – to szczęście być matką misjonarza, choć czasem brakuje mi syna – mówi.
Do seminarium przyjechali także byli misjonarze – księża i świeccy. Wśród nich była Małgorzata Matla z Chęcin, która tuż przed wybuchem wojny pełniła posługę misyjną w Ukrainie w obwodzie winnickim.
- Organizowaliśmy wakacje dla dzieci z biednych rodzin. Jeździłam na obchód wioski, by wspólnie z ojcem Wojciechem, werbistą i posługującymi tam siostrami, poznać pracę misyjną. Jeździliśmy do chorych i biednych, zawoziliśmy im lekarstwa i obiady. Starsi pamiętają język polski, zawsze na zakończenie spotkań prosili o wspólną modlitwę w tym języku – wspomina.i dodaje, że wciąż utrzymuje kontakt z ukraińskimi znajomymi.
Po Mszy świętej uczestnicy spotkania usiedli przy wspólnym stole, gdzie mogli wymieniać się wspomnieniami i doświadczeniami.
Ks. Wojciech Skorupa, posługujący obecnie w Kazachstanie, ks. Marek Bzinkowski, posługujący na Jamajce, ks. Piotr Pochopień, posługujący w Brazyli opowiedzieli o pracy misyjnej. Przedstawili sytuacje krajów w których codziennie służą Bogu i ludziom. Z kolei biskup Jan Piotrowski opowiedział zebranym o Angoli, gdzie niedawno przebywał. Spotkaniu towarzyszyła rodzinna atmosfera. Wielu rodziców poznało się ze sobą. Rodzice i najbliżsi, którzy przybyli z różnych zakątków Polski, mogli wyrazić doświadczenie misyjne posługi swoich synów czy córek. Ten czas wspólnego bycia ze sobą jest bardzo potrzebny.
Po wspólnych świadectwach, rozmowach, był czas na obiad w refektarzu seminaryjnym. Po obiedzie, w Koronce do Miłosierdzia Bożego zawierzono wszystkich posługujących na misjach.
Każdy uczestnik otrzymał książki misyjne oraz słodki upominek.
Na zakończenie Ksiądz Biskup Jan udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa i zaprosił na kolejne spotkanie 27 kwietnia 2024 roku. Niech wezwanie Jezusa by iść i głosić Ewangelię, stanie się udziałem nas wszystkich. Wdzięczni za dar spotkania otaczajmy codzienną modlitwą tych, którzy zostali posłani z pośród nas do głoszenia Dobrej Nowiny. Dziś w sposób szczególny dziękujemy rodzicom naszych misjonarek i misjonarzy, że potrafili ofiarować swoje dzieci Bogu i ludziom nieznającym Chrystusa. Niech Bóg stale im błogosławi i obdarza wszelkimi łaskami.
mix
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl