W ostatnich dniach Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce podjęła piękną inicjatywę modlitwy, postu w intencji pokoju na Ukrainie. Dniem modlitwy, postu i pokuty był pierwszy piątek miesiąca czerwca br.
Siostry w liście skierowanym do wszystkich zgromadzeń zakonnych w Polsce, przypomniały słowa kardynała Konrada Krajewskiego - jałmużnika Papieża Franciszka: „Moje poczucie bezpieczeństwa na tym świecie rozpoczyna się w momencie, gdy zaczynam kochać i to bez granic. Kochać Boga całym moim sercem, całym swoim umysłem, całą sobą, a bliźniego swego jak siebie samego, wtedy czuje się bezpieczny w życiu i daję innym bezpieczeństwo, właśnie poprzez miłość, poprzez dobre gesty, miłosierne dłonie i dobre słowa”.
Papież Franciszek zaprasza nas ciągle na nowo do modlitwy o pokój na całym świecie. Dlatego też w miesiącu czerwcu, który jest w szczególny sposób poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, pragniemy żyć bardziej świadomie cierpieniem naszych braci i sióstr z Ukrainy. Poprzez modlitwę okazywać im naszą przyjaźń i współczucie.
Warto dziś na nowo podziękować wszystkim, zaangażowanym w szerzenie daru pokoju na Ukrainie i wszędzie tam, gdzie cierpią ludzie na skutek konfliktów zbrojnych. Nie wolno nam przyzwyczajać się do sytuacji, która jest za naszą granicą. Nie możemy nie słyszeć głosów jęku i przemocy. Nie możemy nie widzieć ludzkich łez i cierpienia, które jest tak wielkim wołaniem, szczególnie dzieci, kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych. Długotrwały konflikt nie może nas oswoić z tym, co każdego dnia widzimy w mediach. Ukraina nadal cierpi i to cierpienie staje się jeszcze większe wtedy, kiedy my staramy się mówić, że nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Na szczęście mieszkańcy diecezji kieleckiej, wraz ze swoimi duszpasterzami nadal podejmują szereg akcji pomocy Ukrainie. Miłość i płynąca solidarność duchowa oraz materialna nadal są w naszych sercach. Nie daliśmy się zniechęcić i zmęczyć. Nie może być zmęczenia, jeśli ktoś z naszych bliźnich potrzebuje pomocy i wsparcia. Dowodem tego są nieustanne modlitwy zanoszone w naszych parafiach.
Warto w każdej modlitwie wiernych codziennie dołączyć modlitwę o pokój na Ukrainie. Nie tak dawno przybyła do mnie jedna z kobiet pochodzenia ukraińskiego, która w każdą niedzielę jest na Mszy św. i mówi, byłam w kościele i na Mszy św. ludzie modlą się za nas. Jak to dobrze, że o nas pamiętacie, że prosicie Boga za nami – kończy wypowiedź. Najmniejsza modlitwa we wspólnocie Kościoła jest największym darem. Warto również w intencjach pokoju na Ukrainie pamiętać w naszych wspólnotach parafialnych, w Żywym Różańcu czy innych grupach modlitewnych, Stowarzyszeniach i Organizacjach. Nie sposób dziś nie wspomnieć naszych nabożeństw I sobót miesiąca, gdzie Matka Boża prosi by były znane i praktykowane we wszystkich parafiach świata. Tam skierowana jest szczególna obietnica nawrócenia Rosji. Adorując Najświętszy Sakrament i wypowiadając słowa litanii do Najświętszego Serca Jezusowego, wołajmy o wylanie wszelkich łask, na nasze serca, szczególnie ludzkie serca spragnione pokoju i te, które jak śpiewamy „ zimne jak lód”, by potrafiły się zmienić i wrócić do Boga. Ukraina potrzebuje naszego wołania o pokój.
Dziękuję z całego serca za każdy dar modlitwy. W ostatnich miesiącach diecezja kielecka za pośrednictwem Caritas Kielce i innych wspólnot parafialnych tak wiele uczyniła na rzecz Ukrainy – Bogu niech będą dzięki. Wielkim darem, stała się wizyta duszpasterska Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, przybycia do Lwowa. Spotkanie z Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, było wielkim doświadczeniem poznania sytuacji Kościoła na Ukrainie oraz bezpośredniej solidarności z cierpiącymi ludźmi. W nadesłanym liście Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki bardzo serdecznie podziękował za pomoc, jaką diecezja kielecka niesie Ukrainie od samego początku wojny.
Nie sposób nie podziękować za ostatnią akcje zbiórki świec. Ponad 3 tony świec przekazane zostały na Ukrainę. Naszą pomoc przekazaliśmy parafiom, domom zakonnym i innym instytucjom kościelnym. Wielu kapłanów, sióstr zakonnych posługujących na Ukrainie odwiedziło Biskupa Jana Piotrowskiego, przybywając do Kielc. Nie sposób wspomnieć o wsparciu kapłanów, pochodzących z diecezji kieleckiej, którzy posługują na Ukrainie. W ostatnim czasie przekazane zostały przez ks. Rafała Szkopowca, dary i świece do parafii Merefa, w obwodzie charkowskim na Ukrainie. Na tej parafii przez wiele lat posługiwał ks. Krzysztof Sochacki, obecnie proboszcz w Tarczku. Ks. Krzysztof Sochacki na Ukrainie posługiwał w latach 2005-2015. Bardzo dobrze wspomina posługę i prosi by dalej wspierać Ukrainę modlitwą i darami materialnymi. Pomoc, którą przekazujemy trafia zawsze do najbardziej potrzebujących wsparcia ludzi. Będąc kilkanaście razy na Ukrainie widziałem ich łzy i wielką radość, że do nich przyjechaliśmy. Ci ludzie zawsze zapewniali, o modlitwie za ofiarodawców.
Nie zapominajmy o Ukrainie! Prośmy w swoich codziennych modlitwach o najbardziej poszkodowanych i cierpiących. Tak wielu dziś opłakuje stratę swoich najbliższych. Wiele osób zostało pohańbionych i odartych ze swojej godności. Wiele matek poszukuje swoich dzieci i czeka na ich powrót z utęsknieniem. Wiele rodzin zostało rozbitych i skrzywdzonych. Jak często mówią, że nie ma do czego wracać. Każda wojna niesie największe zło świata, a jej skutki odczuwalne pozostaną do końca życia tych, którzy jej doświadczają. Niech naszym darem w tych dniach stanie się modlitwa do Serca Jezusowego, które jest źródłem pokoju i miłości. Niech Bóg błogosławi wszystkim niosącym pokój.
Ks. Łukasz Zygmunt
DYREKTOR DUSZPASTERSTWA KURII DIECEZJALNEJ
Wszystkich, którzy chcieli by wesprzeć Ukrainę
i pomóc w kolejnym transporcie humanitarnym
prosimy o kontakt: tel: 502-429-800.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
2 Prefacja o Męce
Pańskiej – nr 18.
Msza o powołania
w parafii Podlesie.
† Władysław Łydka 1987
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl