Targi Kielce przez trzy dni pełne są szat liturgicznych, obrazów i różnych elementów wyposażenia kościołów. Rozpoczęły się targi SACROEXPO. Tegoroczna edycja jest już 24.
Dwie hale targowe wypełnione są stoiskami firm zajmujących się przedmiotami sakralnymi, dewocjonaliami, książkami, a także pielgrzymkowych biur podróży. Wśród zwiedzających są biskupi, księża, siostry zakonne, organiści, kościelni i pasjonaci sztuki.
Otwierając imprezę, prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń przypomniał, jak ważne są osobiste spotkania, również w świecie biznesu. Rację przyznał mu prezydent Kielc Bogdan Wenta. - Jesteśmy w miejscu, w którym potrzeby duchowe i religijne stykają się z biznesem i gospodarką. A targi są ważnym elementem miejskiego krwiobiegu, miasto tym oddycha i z tego korzysta – powiedział.
- Dla Boga jesteśmy piękni w środku, ale w ciągłej niedoskonałości próbujemy, aby Bóg zachwycił się nami także na zewnątrz – zaznaczył wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Gościem honorowym targów był nuncjusz apostolski w Ghanie, arcybiskup Henryk Jagodziński. Przyznał, że w trakcie wielu podróży apostolskich po świecie, marka Sacro Expo była rozpoznawalna. - W Stanach Zjednoczonych byłem w supermarkecie religijnym, prowadzonym przez emigrantów. Pytali skąd jestem, odpowiedziałem, że z Kielc. „Kielce, tak, tam jest takie wydarzenie, Sacro Expo, co roku staramy się tam zaczerpnąć informacje, co dzieje się w sztuce sakralnej” – przytoczył hierarcha.
O wielkim znaczeniu targów mówił także Biskup Kielecki Jan Piotrowski. - Życzę, aby to, co tu się dokonuje, emanowało pięknem, dobrą i harmonią. Takimi Pan Bóg chciałby nas widzieć. Jak mówił Jan Paweł II, abyśmy na skrzydłach wiary i rozumu, wznosili się do źródła prawdy, poznając prawdę o Bogu i o sobie.
W otwarciu targów uczestniczyli także: arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki oraz biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.
Senator Krzysztof Słoń powiedział natomiast, że Sacro Expo jest jedną z jego ulubionych wystaw. - Tu łączy się materialny aspekt wiary i duchowość. Co roku poszukujemy balansu między tymi rzeczywistościami - podkreśla.
Jedną z targowych nagród otrzymały Siostry Westiarki, szyjące szaty liturgiczne. Podkreślają, że robią to ręcznie i na zamówienie. - To jest nasze główne zadanie – ozdabianie Jezusa, kapłana i ołtarza, w ramach wynagradzania Najświętszemu Sakramentowi za wszelkie zniewagi i brak miłości. Wiele prac jest dziś nowych. To przede wszystkim ręczny haft, jest duże zainteresowanie. Jest coraz mniej miejsc i firm, które się tym zajmują. Coraz częściej przedłużamy terminy, bo zamówień jest wiele – mówi siostra Elżbieta Pieńkowska.
Wiele stoisk poświęconych też było nowoczesnym technologiom, które można wykorzystywać przy prowadzeniu parafii. Jednym z nich była firma Parafio.pl, która opracowała system przyjmowania intencji online.
- Zaczęliśmy w czasie pandemii, powstała wtedy potrzeba zbierania ofiar w inne sposoby, nie mogli oni dawać na tacę lub wrzucać do skarbony. Zaczęliśmy więc od ofiary online. Słuchaliśmy księży z parafii, które korzystały z tego systemu, powstał pomysł na intencję online oraz zarządzania księgą intencji – mówi Michał z Parafio.pl.
Niesłabnącą popularnością cieszą się także ofiaromaty – automaty do zbierania ofiar mszalnych za pomocą kart płatniczych. - Pandemia pomogła w tym, aby przekonać wiernych, że taka forma ofiary jest wygodna i bezpieczna i można ją złożyć przez cały dzień, a nie tylko w czasie mszy. Pojawiła się nowa funkcjonalność – jest możliwość wyboru celu ofiary – przykładowo na remont kościoła, Caritas czy dla uchodźców – wyjaśnia nam Mateusz Miziołek.
Odwiedzający Targi Kielce mogą zrobić sobie także przerwę na coś słodkiego. Na jednym ze stoisk sprzedawane są Boże Krówki – cukierki z cytatami świętych na opakowaniach. - Możemy zrobić takie krówki również na zamówienie – dodaje Kacper Woźniak z firmy Boże Krówki.
Targom towarzyszy także wystawa współczesnej sztuki sakralnej i oratorium – miejsce modlitwy przygotowane przez Centrum Duszpasterskie Wesoła 54.
Wystawa potrwa do środy 21 czerwca.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl