Widowisko pt. „Byśmy byli jedno”, opowiadające historię kościoła polskiego w czasach komunizmu obejrzeli we wtorek, 8 sierpnia 2023 r. pątnicy 42. Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę. Spektakl zaprezentowano w kościele św. Kazimierza w Bilczy.
Przedstawienie przypomniało trzech duchownych ważnych dla kościoła w powojennej Polsce – Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyłę oraz Franciszka Blachnickiego.
Autor scenariusza, Leszek Zduń wyjaśnił, że pokazał tylko wybrane wątki z ich życia. – Kluczem, według którego spojrzeliśmy na te postaci było to, jak były one prześladowane przez UB i SB. W tym kontekście opowiadamy np. jak sobie radzili z donosami, z tym, że cały czas utrudniano im życie, żeby kościół się nie rozwijał, nie powiększał, a już na pewno żeby nie trafiał do młodych ludzi. To się na szczęście komunistom nie udało, i to, o czym mówimy, to jest wielki sukces tych trzech kapłanów – podkreślił.
Spektakl był pokazywany w różnych zakątkach kraju i wszędzie był przez widzów ciepło przyjmowany. Reakcja publiczności cieszy Leszka Zdunia.
– Jesteśmy zadowoleni, bo widzimy, że młodzi ludzie słuchają tego. Być może ta forma, którą zastosowaliśmy, że jest narracja obiektywna, mówiąca o czasie, w jakim się dzieje akcja oraz druga narracja, która jest formą donosu, sprawiają, że ludzie z zaciekawieniem słuchają tej historii. Nie ma tam zbyt wielu dat, co sprzyja odbiorowi. Poznajemy pewne fakty, ale nie musimy ich umieszczać konkretnie na osi czasu. No i do tego przepiękne aranżacje pieśni, które znamy oraz kilka nowych utworów, napisanych specjalnie na ten koncert – opisywał.
Widowisko powstało na zlecenie Bura Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Jego dyrektor, Krystian Iwanow powiedział, że nieprzypadkowo tym razem adresatami są pielgrzymi. – Chcieliśmy im dać możliwość obejrzenia tego wydarzenia między innymi dlatego, że są to ludzie, kolokwialnie mówiąc, wkręceni w temat, aczkolwiek na pewno borykający się z atakami na kościół. Chcemy zwrócić im uwagę, żeby myśleli bardziej świadomie, aby nie ufali wszystkim przekazom medialnym. Chcemy pokazać im, że to, co się działo kilkadziesiąt lat temu, z perspektywy dzisiejszego świata, może być przedstawiane przez niektóre media zupełnie inaczej niż było naprawdę – podkreślił.
Widowisko oglądał Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Podkreślił, że w walce ze złem ważna jest postawa każdego z nas. – Sam Pan Jezus mówił: mnie prześladowali i was też prześladować będą. Dla mnie poniekąd wskaźnikiem do tego, co się dzieje, są słowa z Listu do Diogneta, chrześcijańskiego autora z końca II wieku, który pisze tam o chrześcijanach, że mieszkają w takich samych domach, jak inni ludzie, ubierają się podobnie, pracują, ale swoim zachowaniem są inni, bo szanują życie nienarodzonych, szanują starszych, gromadzą się w Dniu Pańskim na słuchaniu Słowa Bożego i łamaniu chleba. I tam pojawia się kluczowe zdanie: ci, którzy ich prześladują, nie wiedzą dlaczego to czynią. Dziś świat jest w tym podobny. To jest taki rechot Szatana nad współczesną historią, że łatwo jest ludzi zmanipulować i uczynić ich niewolnikami – mówił bp Piotrowski.
Hierarcha odniósł się do postawy uczestników pielgrzymki. – Jako pątnicy niesiemy w sobie też nasze słabości, niedoskonałości, ale nie idziemy przeciw komuś, tylko idziemy z Jezusem, modląc się o pokój, sprawiedliwość społeczną, boże błogosławieństwo nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich, którzy żyją na ziemi świętokrzyskiej i w Polsce – zaznaczył.
Uczestnicy 42. Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej wyszli 5 sierpnia z Wiślicy. Mają za sobą pierwsze dni wędrówki w niesprzyjające pogodzie i już pierwsze odciski, tak jak pani Ania z Kielc, która po raz 25. wyruszyła na Jasną Górę. Ale jak zapewniała, dla niej to nie są żadne przeszkody.
– To są bardzo ładne rekolekcje, w drodze. Zbliżam się bardziej do Boga. To jest czas radości, skupienia, ale też trudu. Idziemy na chwałę Boga – mówiła.
tekst za: radiokielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
Kościół powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy Świętej.
LITURGIA GODZIN z dnia.
Ci, którzy będą uczestniczyli w liturgii Wigilii Paschalnej, mogą opuścić Modlitwę na zakończenie dnia.
WIGILIA PASCHALNA
W WIELKĄ NOC:
Liturgia Światła,
Liturgia Słowa,
Liturgia Chrzcielna,
Liturgia Eucharystyczna
† Bolesław Rusak 1967
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl