Miesiąc sierpień dołożył do otaczającego nas krajobrazu jeszcze jeden, jakże piękny i charakterystyczny dla polskiej rzeczywistości widok – widok strudzonego pielgrzyma, zmierzającego do Matki, by prosić ją o wstawiennictwo u Pana. Czas wakacji to czas, który pozwala wielu na chwilę odpoczynku, na odkrywanie na nowo Stwórcy, na odnawianie relacji z Bogiem. Pielgrzymowanie to jeden ze sposobów odkrywania Boga w naszym życiu.
Jedną z propozycji odkrywania Boga w drodze jest Małopolska Droga Świętego Jakuba. Trasa Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba nawiązuje do średniowiecznego traktu handlowego, prowadzącego z kraju doliny Wisły - od Sandomierza do Krakowa, a jej długość wynosi 206 km. Wymarsz można rozpocząć już z Lublina maszerując w stronę Sandomierza. Najważniejsze znaczenie w wytyczeniu głównych punktów szlaku miało rozmieszczenie kościołów pw. św. Jakuba Starszego .
Droga św. Jakuba to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Istniejący od ponad tysiąca lat szlak, na którym – jak pisał Goethe rodziła się świadomość europejska. Przebiega przez niemal całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago de Compostela przy grobie św. Jakuba Starszego Apostoła. Małopolska Droga św. Jakuba jest jednym z 18 odcinków, której długość w Polsce wynosi już 3,5 tys. km. Odcinek Małopolskiej Drogi został wyznaczony w latach 2008-2009. Każdego roku szlakiem pielgrzymuje wiele osób z różnych regionów Polski.
Pielgrzymowanie szlakami św. Jakuba wpisuje się w wezwanie papieża Franciszka, które skierował do całego świata w pierwszym publicznym przemówieniu zaraz po zakończeniu konklawe: „A teraz zacznijmy ten wspólny szlak biskupa i ludu, ten szlak Kościoła Rzymu, pierwszego w miłości wśród wszystkich kościołów. Szlak braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania”.
Zachęcam wszystkich do skorzystania z propozycji pielgrzymowania szlakiem Małopolskiej Drogi Św. Jakuba, który rozpoczyna się w Sandomierzu i dalej przez całą Europę prowadzi do Santiago de Compostela.
Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ i DZIEKAN ZE SKALBMIERZA
Skalbmierz, 6 sierpnia 2023 r.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl