Ogólnopolski Projekt Katechetyczny „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem”, to inicjatywa, której inauguracja miała miejsce we wrześniu 2021 roku. Początkowo obejmował on swoim zasięgiem jedynie dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym, stopniowo powiększając grono adresatów.
Regulamin projektu powstaje corocznie w oparciu o Podstawę Programową Katechezy Kościoła Katolickiego w Polsce, Podstawę Programową Kształcenia Ogólnego oraz kierunki polityki oświatowej państwa na bieżący rok szkolny.
Niezwykle istotnym walorem projektu jest włączenie do wspólnej troski o rozwój wiary dzieci i młodzieży nie tylko społeczności szkolnych, ale także rodzin, wspólnotparafialnych oraz innych instytucji wspierających rozwój tożsamości religijnej.
Zadania projektowe są wpisane w rytm roku liturgicznego i uwzględniają hasło roku duszpasterskiego, angażując i łącząc środowisko przedszkolne/ szkolne, rodzinne oraz parafialne/ kościelne. Mogą być realizowane w domu, przedszkolu/ szkole i kościele, uwzględniają polskie obrzędy i tradycje religijne, podkreślając wagę ich międzypokoleniowego przekazywania a nade wszystko świadectwo wiary.
W pierwszej edycji wzięło udział 110 przedszkoli i szkół z całej Polski, a za ich pośrednictwem ok. 9,5 tysiąca dzieci. Dane statystyczne w ubiegłym roku szkolnym to 335 zgłoszeń,(szczególnym powodem do radości była dla nas możliwość współpracy z katechetami ze szkoły przyparafialnej w Danii), a co za tym idzie w projekcie w roku 2022/23 wzięło udział około 37 tysięcy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych.
W roku szkolnym 2022/2023 pojawiła się inicjatywa objęcia podobnymi działaniami również młodzieży, stąd powstał kolejny projekt o nazwie „W dorosłe życie z Bogiem”, przeznaczony wówczas dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Wzięło w nim udział 105 placówek, a co za tym idzie- ok. 7 tysięcy młodych ludzi.
Sprawozdania przesyłane przez uczestników projektu ukazują niezwykłą kreatywność oraz zaangażowanie nie tylko katechetów i uczniów, ale również społeczności lokalnych i wspólnot parafialnych. W ramach podejmowanych działań organizowane były wydarzenia związane z uroczystościami wpisanymi w cykl roku liturgicznego, odbywały się konkursy, warsztaty katechetyczne dla dzieci i ich rodzin, pielgrzymki,różnego rodzaju akcje charytatywne i pomocowe, wiele szkół podjęło trud aktywnego uczestnictwa w rekolekcjach parafialnych. Uczniowie mieli również liczne okazje do tego, by lepiej poznać genezę i prawdziwe znaczenie wielu tradycji chrześcijańskich oraz znajdujące się w ich najbliższej okolicy miejsca będące wyrazem wiary ich przodków.
Przykładowe opinie katechetów- uczestników poprzedniej edycji:
• „Projekt spotkał się z przyjemnym i bardzo efektywnym odbiorem uczniów i rodziców, a przede wszystkim przyczynił się do ubogacenia lekcji religii i pogłębienia wiary uczniów i rodziców”.
• „Projekt pomaga pokazać dzieciom wiarę jako element obecny w codzienności. Pozwala poznawać Kościół jako coś żywego i bliskiego”.
• „Projekt jest źródłem wielu pomysłów, które pochodzą z tego, co wypracowali również inni. Nie pozwala na nudę i szablonowość na katechezie”.
• „Dzięki realizacji projektu Pan Bóg stał się "bardziej obecny" w szkole”.
Zyskaliśmy patronaty:
• bloga „Studnia Katechety”;
• Tygodnika Katolickiego „Niedziela Kielecka”;
• miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”;
• wydawnictwa „Jedność”;
• radia eM;
• radia „Fara”;
• wydawnictwa „Bliżej Przedszkola”.
W nadchodzącym roku szkolnym, zachęcamy do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu Katechetycznego „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem” (w tym roku szkolnym przeznaczonego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-VIII szkoły podstawowej) oraz „W dorosłe życie z Bogiem” (przeznaczonego dla uczniów szkół ponadpodstawowych).
Zapraszamy serdecznie do wzajemnego ubogacania się świadectwem żywej wiary dzieci i młodzieży.
W załączniku zamieszczamy regulaminy projektów, w których znajdują się szczegółowe opisy zadań na nadchodzący rok szkolny oraz linki do formularzy zgłoszeniowych.
Pozdrawiamy serdecznie!
Z Panem Bogiem!
Autorki:
Justyna Domagała
Monika Śliwińska- Szostak
Elżbieta Wiącek
>> Regulamin 1
>> Regulamin 2
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl