W życiu dobrocią nazywamy sposób postępowania wypływający z miłości, cechujący się życzliwością, przychylnością i ciepłem. Mówi się o człowieku, że jest dobry, gdy umie obdarowywać życzliwym słowem, uśmiechem, okazywać pomoc, kiedy jej potrzeba.
Jeden z francuskich filozofów tak określił dobroć: „Dobroć polega na szanowaniu i kochaniu ludzi bardziej niż na to zasługują”. W towarzystwie dobrych osób czujemy się miło i bezpiecznie.
5 września przypada liturgiczne wspomnienie świętej Matki Teresy z Kalkuty. Dlaczego świat zachwycił się kobietą, która nie posiadała zupełnie nic poza drewnianym łóżkiem, habitem i kilkoma zupełnie niezbędnymi do życia rzeczami? Dlaczego ktoś, kto po prostu pozwalał godnie umrzeć najbiedniejszym otrzymał Pokojowa Nagrodę Nobla? Dlaczego wreszcie zakonnica, która przez większość swojego życia przeżywała duchową ciemność okazała się tak święta, ze papież Jan Pawle II w zaledwie 6 lat od jej śmierci dokonał jej beatyfikacji. Określił ją iż była „zakochaną w Bogu”. Św. Jan Paweł II w jednej z homilii tak mówił o niej: „Świadectwo życia Matki Teresy przypomina wszystkim, że ewangelizacyjna misja Kościoła dokonuje się przez miłość, która jest karmiona modlitwą i słuchaniem Słowa Bożego. Matka Teresa głosi Ewangelię swoim życiem w całości, ofiarowanym ubogim, ale jednocześnie w całości spowitym w modlitwie”.
Tak często wydaje się nam, że świętość to wielkie czyny, że życie tylko wtedy jest wartościowe, gdy pozostaje po nim jakiś materialny ślad. Tymczasem Matka Teresa postawiła wszystko co miała na jedną kartę – zaufała wezwaniu Jezusa i zdecydowała się żyć jakby jej w ogóle nie było. Jakby zamiast niej działał tylko Chrystus. Rzymski pokoik tej pokornej kobiety skupia w sobie siłę dużo większą i trwalszą niż wypełnione echem dawnych walk Koloseum i kapiące splendorem pałace. Skupia w sobie siłę odwiecznej miłości, miłości silniejszej niż śmierć.
A zatem życie jest krótkie i nie mamy zbyt wiele czasu na uprzyjemnienie go tym, którzy wędrują ciemną drogą razem z nami. Spieszmy się kochać, nie zwlekajmy w obdarzaniu dobrocią.
„Życzliwe słowa mogą być krótkie i łatwe do powiedzenia, ale ich echa są prawdziwie bezkresne" - mówiła św. Matka Teresa z Kalkuty.
Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ PARAFII NIEPOKALANEGO SERCA NMP W KIELCACH
Kielce, 3 września 2023 r.
Foto: https://lodz.spsk.pl/
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl