W sobotę, 30 września 2023 r. parafianie z Proszowic na czele z ks. proboszczem Janem Zwierzchowskim udali się na Pielgrzymkę do grobu swojego Rodaka – Sługi Bożego o. Rafała. Oprócz Warty pielgrzymi odwiedzili także Licheń.
Przy grobie o. Rafała z Proszowic została odprawiona Msza św. w intencji całej społeczności parafii, szczególnie w intencji rodzin. Jednym z celów pielgrzymki było uzyskanie garści informacji od żyjących współcześnie współbraci o. Rafała z zakonu Ojców Bernardynów i przekonanie się o istniejącym żywym kulcie Sługi Bożego o. Rafała z Proszowic, zwanego w Warcie, i nie tylko, błogosławionym.
W materiałach parafialnych parafii Proszowice odnalezione zostały informacji świadczące o czci z jaką spotykał się o. Rafał w swoim rodzinnym mieście oraz potwierdzone przez Ojców Bernardynów świadectwo uzdrowienia za przyczyną Sługi Bożego o. Rafała.
- Pielgrzymka miała charakter błagalny z modlitewną prośbą o rychłą beatyfikację naszego Rodaka. W obecnym bowiem roku 2023 przypada 570. rocznica urodzin o. Rafała, a rok 2024 będzie 490 rocznicą jego śmierci. Jest to zatem doskonała okazja ku temu, by – w ramach Parafii Proszowice – ogłosić rok 2023/2024 Rokiem Ojca Rafała z Proszowic – mówi ks. proboszcz Jan Zwierzchowski.
- W dniach 10-12 listopada br. będzie prowadzone Triduum na wzór tego, jakie odbywa się rok rocznie w Warcie. Triduum będą prowadzić Ojcowie Bernardyni z Warty, a w niedzielę 12 listopada br., podczas Mszy św. o godz. 12.30, nastąpi ogłoszenie Roku Ojca Rafała przez Księdza Biskupa Andrzeja Kaletę - dodaje ks. Zwierzchowski.
Korzystając z bliskości miejsca, pielgrzymi z parafii Proszowice nawiedzili również Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu, zawierzając Matce Licheńskiej parafię Proszowice, w jej wymiarze duchowym i materialnym.
Krótka historia życia Sł. B. o. Rafała z Proszowic
Z Proszowic, miasta założonego przez króla Kazimierza Wielkiego, pochodzili wielcy ludzie, którzy zapisali się zarówno w historii miasta, jak i w historii Polski w wymiarze religijnym i patriotycznym.
Do wielkich Proszowian należy zaliczyć dominikanina Stanisława Abrahama Bzowskiego (1567-1637), historyka Kościoła, autora roczników papieskich, a także Szymona Zacjusza (1507-1591), reformatora kalwińskiego. Niewątpliwie chlubą Proszowic jest błogosławiony ks. Józef Pawłowski (1890-1942), rektor Seminarium Kieleckiego, proboszcz katedry kieleckiej, męczennik z Dachau.
Legenda potwierdzana przez literackie źródła mówi o pochodzeniu z Proszowic Stańczyka, błazna i mędrca królewskiego.
Nie jest już legendą to, że w tym mieście przyszedł na świat Sługa Boży Ojciec Rafał z Proszowic. Przed wstąpieniem do zakonu nazywał się Stanisław Budek. Urodził się w 1453 r. w rodzinie mieszczańskiej. W czasie studiów w Akademii Krakowskiej, dzięki kierownictwu duchowemu Świętosława Milczącego, zrodziło się w nim powołanie i wstąpił do prężnie działającego wtedy zakonu bernardynów. Był przełożonym klasztorów w Krakowie, Poznaniu i Wilnie. Czterokrotnie piastował urząd prowincjała swojego zgromadzenia na teren Polski i Litwy. Słynął nie tylko z pobożności i świętości życia, ale także z wielkiej wiedzy, patriotyzmu, roztropności, wielkiego taktu, głębokiego życia wewnętrznego i umiejętności współpracy z innymi. Zmarł 26 stycznia 1534 r. w czasie wizytacji w klasztorze w Warcie. W roku 1631 arcybiskup gnieźnieński i Prymas Polski Jan Wężyk rozpoczął jego proces beatyfikacyjny, a 11 listopada 1640 r. arcybiskup gnieźnieński i Prymas Polski Jan Lipski dokonał podniesienia relikwii i złożenia do sarkofagu na środku kościoła, gdzie do dziś spoczywają. Niestety z powodu zawirowań politycznych proces beatyfikacyjny nie został w pełni ukończony, ale żywy kult tego Sługi Bożego nie zaginął i trwa nieprzerwanie. Ufamy, że w najbliższym czasie zostanie wznowiony proces beatyfikacyjny o. Rafała z Proszowic i pozwoli cieszyć się Jego chwałą ołtarza.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl