W niedzielę, 8 października 2023 r. Parafia Wszystkich Świętych w Brzezinach przywitała kolejnego patrona. Arcybiskup Lwowski Mieczysław Mokrzycki wprowadził relikwie św. Józefa Bilczewskiego. Umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu w kształcę pastorału stanęły przed obrazem świętego ustawionym w prezbiterium na tę uroczystość. W oprawę liturgii zaangażowały się różne grupy parafialne i lokalne.
W trakcie homilii abp Mokrzycki przybliżył postać św. Józefa Bilczewskiego oraz odniósł się do aktualnie trudnej sytuacji na Ukrainie. Duży akcent położył także na rozważanie tematu świętości. Mówił: W historii dawnej i tej bardzo bliskiej wielu świętość osiągnęło. Trudno jest zliczyć ich liczbę, trudno jest wymienić ich imiona. Trudno jest o każdej świętości powiedzieć choćby jedno zdanie, dlatego, że jest ich tak bardzo wielu. Trzeba jednak mówić o świętości, dlatego z wielkim szacunkiem stajemy w tej świątyni poświęconej Wszystkim Świętym i uświadamiamy sobie jak bardzo jesteśmy blisko świętości. Najpierw świętości Boga, który przemawia do nas Słowem i pozwala odczuć swoją obecność w Najświętszym Sakramencie. A dalej jak blisko jesteśmy świętości człowieka, do którego przemówił Bóg i Jego Słowo nie zostało zlekceważone, ale stało się wezwaniem, aby iść i głosić, aby nastawać w porę i nie porę, aby jak będzie potrzeba wykazać błąd, ale również podnieść na duchu i pocieszyć. Dzisiaj jesteśmy blisko świętości człowieka, którego nie należy podziwiać, ale naśladować, zresztą jak każdego świętego. Jesteśmy blisko świętego, o którym Jan Paweł II powiedział podczas beatyfikacji we Lwowie: „Arcybiskup Bilczewski kieruje do nas wezwanie, abyśmy ofiarnie żyli miłością do Boga i bliźniego. To ona była najwyższą regułą jego życia. Od pierwszych lat kapłaństwa darzył żarliwą miłością Prawdę objawioną, co sprawiło, że z poszukiwań teologicznych uczynił oryginalną drogę realizowania w konkretnych czynach przykazania miłości bliźniego”.
Arcybiskup przypomniał także rozważanie św. Józefa skierowane do wiernych diecezji lwowskiej. - Kim jest święty? Wielka rzecz, człowiek uczciwy. Człowiek uczciwy kocha wszystko co jest dobre, nienawidzi wszystkiego co złe. Człowiek uczciwy nie popełni złego, choćby czyn jego na zawsze pozostał tajemnica. Nie dopuści się kłamstwa choćby mu służyło do wyniesienia się. Nie da lekkomyślnie słowa, ale raz danego dotrzyma. Nie skrzywdzi nikogo, odda każdemu co się mu należy. Człowiek uczciwy godzien, aby przed nim ugiąć kolana (…) Cóż więc jest święty? Święty to najdoskonalszy uczciwy człowiek, a zarazem najdoskonalszy chrześcijanin. Jeśli ktoś nie jest w całej prawdzie doskonałym człowiekiem, nie jest też doskonałym chrześcijaninem. Święty posiada wtedy uczciwość naturalną i nadnaturalną, czyli wszystkie cnoty w stopniu najwyższym, heroicznym, bohaterskim.
Podczas Eucharystii świętowano również dwa parafialne jubileusze. Za 22 lata swojej działalności dziękowała Panu Bogu Schola Parafialna im. Św. Stanisława Kostki. Parafianie złożyli także życzenia ks. kan. Józefowi Knapowi z okazji 10-lecia jego posługi proboszczowskiej w parafii.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie na plebanii brzezińskiej, które było okazją do wspólnego świętowania, wspomnień z ostatniej dekady życia parafii oraz rozmowy z arcybiskupem Mokrzyckim.
Św. Józef Bilczewski żył na przełomie XIX i XX wieku. Arcybiskupem lwowskim został w wieku 40 lat. Był mężem modlitwy, fundował kościoły i kaplice, szkoły i ochronki, krzewił oświatę. Wspierał duchowo i materialnie wszystkie ważniejsze dzieła powstające w archidiecezji lwowskiej. W czasach I wojny światowej rozwijał kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Był prawdziwym czcicielem Matki Bożej w wizerunku jasnogórskim.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl