Biskup Kielecki Jan Piotrowski poświęcił w niedzielę, 8 października 2023 r. kościółek św. Stanisława w Małogoszczu, konsekrowany niegdyś w 1599 r., wokół którego założono parafialny cmentarz grzebalny. Nieużywana od lat świątynia na Babinku odzyskała blask i ponownie będzie w niej sprawowana liturgia.
Kościółek św. Stanisława został zbudowany z inicjatywy ks. Jakuba Biedy Chrostkowica, a Babinek to wzgórze w Małogoszczu, wzmiankowane w przywileju kościoła małogoskiego już w 1342 r.
– Cieszę się, że jesteśmy zgromadzeni w tym pięknym niewielkim kościołku, bo kościoły naszej diecezji, położone w obrębie województw świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego, choć często niewielkie, są piękne – mówił biskup do zgromadzonych parafian.
– Poprzez ten kościół wchodzimy bardzo głęboko w historię – dodał, odnosząc się do dziedzictwa i tradycji, które nie muszą kłócić się z komfortem, z tym że żyje się obecnie „piękniej, lepiej, wygodniej”, ale przestrzegał zarazem przed „uwodzeniem nowoczesności”. – Gratuluję ks. prałatowi Henrykowi Makule, jego współpracownikom i całej rzeszy osób świeckich zaangażowanych w dzieło odbudowy – mówił bp Piotrowski, doceniając „solidarność i współpracę” w parafii i zachęcając do obecności w tym kościółku. Zwrócił uwagę na dostrzeganie w parafii „korzenia tradycji”.
– Ludzka obecność czyni to miejsce pięknym, potrzebnym. Życzę, abyście mogli modlić się za siebie i za poprzednie pokolenia – powiedział biskup Piotrowski.
Kościółek poświęcony przez biskupa, łączy się z osobą ks. Jakuba Chrostkowica urodzonego w Małogoszczu. Ukończył on w 1586 r. Akademię Krakowską jako bakalarz nauk wyzwolonych i filozof. Po święceniach powrócił w rodzinne strony i rozpoczął posługę mansjonarza. Małogoszcz zawdzięcza mu bardzo wiele. W 1591 r. ks. Jakub Bieda Chrostkowic rozpoczął budowę kościoła parafialnego, przy którym osobiście pracował z rzemieślnikami, mobilizując do pracy różne środowiska, angażując darczyńców. Wznosił także drugi kościół, mniejszy – na wzgórzu zwanym Babinek. Niektóre źródła, ale i legendy wskazują na przedchrześcijańskie znaczenie kultowe miejsca – na wzgórzu tym miały być sprawowane pogańskie obrzędy, być może ku czci bóstwa słowiańskiego o nazwie Baba. Ks. Jakub zapewne uznał za stosowne wystawić tu kościół i uzyskał uposażenie dla jego kapłana.
Do kościoła przylega nagrobek dawnego proboszcza ks. Tomasza Świątkowskiego (z 1855r.), jest także tablica upamiętniająca generałów z insurekcji kościuszkowskiej. Jeden z nich to gen. Jan Grochowski, dowodzący polskim pułkami na Wołyniu, który pod Opatowem połączył się z Kościuszką. Śmiertelnie ranny w bitwie pod Szczekocinami (6 czerwca 1794 r.), zmarł w Małogoszczu i został pochowany na Babinku.
Kościół konsekrował 19 sierpnia 1599 r. Paweł Dembski – biskup sufragan krakowski. W kościółku znajdowały się relikwie św. Stanisława, św. Floriana, św. Idziego Opata. Z czasem kościółek podupadł. Podczas I wojny światowej Austriacy trzymali w nim konie, a w zakrystii urządzili kuchnię polową, to tutaj przebiegał front i krzyżował się ogień.
Od 1817 r. kościół św. Stanisława spełniał rolę kaplicy cmentarnej. Do dzisiejszego dnia wokół kościoła znajduje się cmentarz parafialny.
Prace renowacyjne pozwoliły m.in. na przywrócenie blasku polichromii z XVII wieku. W centrum ołtarza był obraz św. Stanisława wskrzeszającego Piotrowina, skradziony w latach 80. XX w. Obecnie znajduje się tam jego kopia. Zrekonstruowano strop i chór muzyczny z drzewa modrzewiowego, wykonano nowe elementy ołtarza, uzupełniono ubytki ścienne, przełożono zabytkową posadzkę. Została doprowadzona energia elektryczna.
Na ścianach w przedsionku zachowały się i zostały zabezpieczone napisy ówczesnych wandali, które dziś mają wartość zabytku.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl