Dnia 16 listopada 2023 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w niej udział 25 kapłanów oraz biskupi współpracownicy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.
Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą. Następnie został odczytany przez sekretarza Rady – ks. Karola Zegana – protokół z ostatnich obrad Rady.
Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, po wstępie i powitaniu członków Rady, zapowiedział problematykę mającego się odbyć posiedzenia. Wręczone też zostały dekrety nowym członkom Rady z urzędu: ks. dr. Arturowi Skrzypkowi, ks. Łukaszowi Zygmuntowi i ks. Marcinowi Jastrzębiowi oraz ks. dr. Adamowi Perzowi, który był członkiem Rady z urzędu jako kanclerz Kurii, a obecnie jest nim jako rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Ponadto ks. Łukasz Zygmunt został mianowany członkiem Kolegium Konsultorów.
Tematem wiodącym był wykład ks. prof. Pawła Borto „Misja Kościoła w świetle dokumentu XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów”. Prelegent m.in. omawiając VIII i XVII numer dokumentu podkreślił, że Kościół nie tyle otrzymał jakąś misję, ale że Kościół sam jest misją (posłaniem). Wynika to z mandatu, jaki powierzył Kościołowi sam Jezus, który to mandat jest posłaniem w taki sam sposób, jak On sam został posłany przez Ojca. Następnie ważne jest uświadomienie sobie trynitarnego zakorzenienia misji i posłannictwa w Kościele, a więc nie tyle, że misja jest jakimś przejściowym zadaniem, lecz że żyje się w dynamice Trójcy Przenajświętszej, która polega na nieustannym wychodzeniu ku drugiemu i odnajdywaniu się w drugim. Treści zawarte w prezentowanych rozdziałach dokumentu nawiązują do tego, że sakramenty inicjacji chrześcijańskiej wszystkim wierzącym nadają równą godność. Mowa jest o tym, że wszyscy są odpowiedzialni, zgodnie z otrzymanymi charyzmatami i powołaniami, za wypełnianie tego posłannictwa czy misji, którą otrzymał Kościół. „Każdy chrześcijanin jest pewnym posłannictwem na tym świecie”. I ten wymiar współodpowiedzialności jest widziany jako istotny dla urzeczywistniania synodalności Kościoła.
Ks. prof. Paweł Borto zaproponował Radzie trzy pytania do dyskusji:
1) Czy istnieją doświadczenia mogące być pomocą w zrozumieniu, w jaki sposób można pomagać w rodzinie w przekazie wiary? Co w wymiarze diecezjalnym można tu uczynić?
2) Jak można wypracować nowe formy zaangażowania świeckich w życie Kościoła i wykorzystać potencjał laikatu?
3) Co oznacza dla naszej diecezji misja w środowisku cyfrowym?
Podczas dyskusji proponowano różne formy zaangażowania świeckich w życie Kościoła. Wymieniano m.in.: Rady Duszpasterskie, Rodziny Nazaretańskie, Rycerzy Jana Pawła II oraz wdowy konsekrowane.
Odnośnie do trzeciego pytania o misji w środowisku cyfrowym, podczas dyskusji, zwrócono uwagę na konieczność aktualności internetowych stron parafialnych i diecezjalnych oraz potrzebę zaistnienia diecezji w innych narzędziach online np. YouTube.
Po przerwie, ks. kanclerz Marcin Jastrząb, zaprezentował kwestie prawne w których konieczny jest głos Rady Kapłańskiej. Na pisemną prośbę ks. proboszcza Marcina Kałuży, poddano konsultacji zniesienie parafii personalnej dla Osób Głuchych i Słabosłyszących Diecezji Kieleckiej w Mójczy-Zagórzu oraz przypomniano kwestię przyłączenia części miejscowości Cedzyna do parafii w Domaszowicach. Odnośnie do potrzeby Parafialnych Rad Duszpasterskich stwierdzono, że w pierwszej kolejności konieczne jest opracowanie jakiegoś vademecum, a dopiero później będzie można myśleć o akcie prawnym ustanawiającym Parafialne Rady Duszpasterskie w diecezji.
Obrady zakończył krótkim podsumowaniem Biskup Kielecki Jan Piotrowski udzielając wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.
Ks. Karol Zegan
SEKRETARZ RADY KAPŁAŃSKIEJ
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 69.
W modlitwach eucharystycznych
2 i 3 wspomnienie tajemnicy dnia.
Jak w każdy
I piątek miesiąca wspieramy dzisiaj naszą modlitwą Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej.
† Stanisław Gruszka 1967
† Jan Leśniewski 2003
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl