Bp Andrzej Kaleta w Chmielniku: „Łaski pełna” to najpiękniejsze imię Maryi

„Łaski pełna” – to najpiękniejsze imię Maryi, imię, które nadał Jej sam Bóg, by ukazać, że jest Ona od zawsze i na zawsze umiłowana, wybrana, przeznaczona na to, by przyjąć najcenniejszy dar, Jezusa” – mówił Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta podczas Mszy św. odpustowej w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku.

Cytując w tych słowach papieża Benedykta XVI bp Kaleta postawił w homilii pytanie: dlaczego spośród wszystkich kobiet Bóg wybrał właśnie Maryję z Nazaretu? Zwrócił m.in. uwagę na Jej pokorę, widoczną w hymnie Magnificat. Otrzymała Ona od Boga błogosławieństwo, którym jest Jezus, przyjęty przez Nią z miłością i ofiarowany światu. – Taka jest również misja i powołanie Kościoła: przyjąć Jezusa i dać Go światu – mówił biskup.

– Z powyższą myślą zbieżne jest hasło obecnego roku duszpasterskiego, które brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – podkreślał bp Andrzej Kaleta, przypominając maryjny wymiar Kościoła akcentowany przez papieża Jana Pawła II. Przypomniał także, że ”Niepokalanie Poczęta Matka Chrystusa i Matka Kościoła wspiera nas w przeżywaniu adwentowego nawracania się i w ciągłym rozpoczynaniu na nowo.”, a „od Jej Niepokalanego Poczęcia bierze początek lepszy świat – świat odkupiony”.

Bp Kaleta nazwał Maryję „obrazem odkupionej ludzkości (…), obrazem doskonałego człowieka, ideałem pokazanym nam przez Boga” oraz „ucieczką grzeszników”, gdy tymczasem my ludzie, „jesteśmy w drodze i dopiero zmierzamy do pełni człowieczeństwa”.

Obecny kościół w Chmielniku był budowany w latach 1730-1783 przez Jerzego Ożarowskiego, a następnie przez Andrzeja i Elżbietę Moszczyńckich. Świątynia została konsekrowana przez sufragana sandomierskiego bp. Wojciecha Radoszewskiego. Ołtarz główny kościoła z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanej pochodzi z XVIII wieku.

Na terenie parafii znajdują się trzy kaplice, w których odprawiane są Msze św.: kaplica w Domu Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Chmielniku, kaplica w szpitalu w Chmielniku i kaplica w Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach.

tekst za: ekai.pl