13 grudnia 1981 r. należy do bolesnych i dramatycznych, haniebnych wydarzeń w historii naszego kraju – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. odprawionej w kieleckiej katedrze w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Hierarcha podkreślił, że tamtego dnia komunistyczne władze ówczesnej Polski Ludowej, jedne z wiernych i służalczo oddanych Związkowi Radzieckiemu, bezprawnie ogłosiły stan wojenny i, niestety, rękami Polaków uderzyły w szlachetnych synów i córki ówczesnej Polski.
– O tej historii nikt nie może zapomnieć, a kto ją dziś usypia, przemilcza, marginalizuje lub zakłamuje, jest jawnym wrogiem niepodległej Polski, jej obywateli i dziejowej sprawiedliwości. Mamy świadomość, że czas szybko upływa i nie wraca. Dziś mija 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, a 42 lata to 15 340 dni, w które wpisuje się wiele wydarzeń. Są nimi: odzyskanie niepodległości i suwerenności Polski, powolne kształtowanie się demokracji, postęp gospodarczy i ekonomiczny, nowe miejsce na mapie Europy i Świata, ale też wydarzenia pełne hańby – mówił biskup.
Wskazał m.in. na zdrady ideałów Solidarności. – Pytamy: dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi należy szukać w nas samych: braku wierności ideałom i obywatelskiej odpowiedzialności. Chociaż te wyzwania są różnej natury, tak jak różne są nasze obowiązki zawodowe i obywatelskie, to jednak każdy z nich jest ważny i potrzebny Polsce. Przeszłości już nie zmienimy, ale przyszłość i teraźniejszość możemy czynić autentycznie solidarną i sprawiedliwą we wszystkich obszarach życia: moralnego, społecznego, ekonomicznego i politycznego. Jednym z warunków jest ten, aby nigdy nie męczyć się dobrem – mówił biskup.
Biskup Jan Piotrowski zwrócił uwagę, że współczesne ideologie karmią człowieka fałszywą antropologią, co służy temu, aby współczesny świat odwrócić od Boga, który jest prawdą i miłością.
– To właśnie te wartości są największym wrogiem współczesnych ideologii i polityków, którzy ludzką wolność czynią poligonem nieludzkich zachowań. Stąd wojny i nienawiść, agresja i podłość, zazdrość i wręcz diabelski brak szacunku do ludzkiego życia na różnych etapach jego rozwoju. Co więcej, zdobyte zaufaniem społecznym mandaty polityczne i samorządowe są dla wielu wymarzoną drogą do ideologicznych bądź partyjnych karier, interesów i skandalicznych zachowań – zauważył.
Biskup podkreślił, że zawsze jest szansa na zmianę, ale trzeba dokonać osobistego wyboru dobra, a to autentyczne dobro daje tylko Bóg.
– Sens naszej przyszłości nadaje prawda i przebaczenie, jedność i zgoda. Niech ideały Solidarności, tak bohatersko okupione krwią niewinnych ofiar, traumą całych rodzin, młodzieży i dzieci, niesłusznie skazanych wyrokami sądu, przymusową emigracją, szykanami, żyją w naszych sercach, a my miejmy odwagę i honor, że wciąż warto dla nich żyć – podsumował biskup.
Po Mszy św. w katedrze uczestnicy nabożeństwa złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Maryi Panny.
tekst za: radiokielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl