Niezwykłą ruchomą szopkę, można oglądać w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szańcu. To tzw. szopka neapolitańska, która po raz drugi ozdobiła wnętrze świątyni, przypominając tajemnicę narodzenia.
Stajenka ma 12 metrów kwadratowych powierzchni. Znalazło się tam 18 ruchomych, mierzących około 30 cm glinianych wypalanych w piecu postaci i kilka figur stałych. Wszystkie zostały wyprodukowane w Neapolu. Pomysłodawcą powstania ruchomej szopki jest ks. Marek Tazbir, proboszcz parafii w Szańcu.
– Pojechałem do Neapolu, aby zapoznać się z tradycją szopki tamtejszej szopki. Na miejscu okazało się, że większość dostępnych figurek ma około 10 cm, a chciałem, aby były one większe. Na zamówienie wykonano figurki ok. 30 cm. W Neapolu zakupiłem postaci świętej rodziny a potem sukcesywnie pozostałe figurki byłe przysyłane z Włoch – wyjaśnia.
Jak dodaje proboszcz, aranżacją wnętrz szopki zajęli się parafianie z miejscowości Uników.
– Pięcioosobowa grupa przez dwa dni zajmowała się instalacją szopki, gromadząc wcześniej różne rekwizyty. Część z nich została wykonana specjalnie na potrzeby szopki. Gdyby nie pomoc i zaangażowanie parafian z pewnością nie byłoby możliwe tak doskonałe wyeksponowanie wszystkich postaci – zaznacza.
W centralnym miejscu jest święta rodzina, a dookoła trzej królowie kłaniają się Jezusowi. Pozostałe figury są odzwierciedleniem życia codziennego mieszkańców Szańca. Jest m.in. kuźnia, w której pracuje kowal i z której słuchać stukanie młota uderzającego w kowadło. Jest kobieta, która czerpie wodę ze studni, a także sprzedawczyni oferująca precle czy chleb. Mamy też stolarza oraz drwala, który uderza siekierą w pień.
W szopce są też zwierzęta m.in. osioł, który kiwa głową, wół je siano, są także owce. Szopkę uzupełnia miniaturowy strumyk, a wrażeń estetycznych dostarczają efekty świetlne i dźwiękowe a wszystko po to, aby jeszcze bardziej wyeksponować scenę narodzenia.
Szopka jest już gotowa, ale jej włączenie nastąpi tuż przed pasterką. Będzie ją można oglądać do uroczystości Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego.
tekst za: radiokielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl