Podobnie jak Trzej Królowie powinniśmy wyruszać w drogę, może nie w taką jak oni, ale w drogę przemiany życia, która wcale nie jest łatwa, trzeba bowiem zostawić wygodę życia i przyjąć na siebie Boże zasady postępowania – mówił bp Andrzej Kaleta w Uroczystość Objawienia Pańskiego, przewodnicząc uroczystościom w kościele parafialnym św. Kazimierza w Bilczy.
W homilii biskup zauważył, że uczestnictwo w orszakach Trzech Króli stanowi nawiązanie do odległych wydarzeń biblijnych, „kiedy to wybrani ludzie na wezwanie Boże pozostawiali swoje dotychczasowe życie i wyruszali do miejsc – często odległych – by poznać i doświadczyć Boga”. Wskazał przykład Abrahama, który stał się „ojcem narodów w porządku wiary” oraz Mojżesza wyprowadzającego Izraelitów z Egiptu. Podobnie wyruszyli,przypomnieni w liturgii, Trzej Królowie.
- Mieli jednak oni świadomość, że Nowonarodzony jest kimś więcej niż zwyczajnym Królem (…). Zdawali się rozumieć, że jest Mesjaszem Izraela, Synem Bożym i Zbawicielem świata – mówił bp Kaleta zauważając, że to oni jako pierwsi z pogan poznali Boga. – Tak jak Mędrcy ze Wschodu podążali za światłem gwiazdy do Betlejem, tak i my we wspólnocie Kościoła podążamy wpatrzeni w światło wiary na spotkanie z Panem – podkreślił hierarcha.
Zaznaczył, że to właśnie wspólnota wiary jest warunkiem koniecznym do zbawienia, a droga wiary nie jest drogą łatwą, niemniej „cel, jaki stoi na końcu tej drogi, przewyższa wszystko”. Pomimo naszych grzechów, Bóg cierpliwie czeka na jej końcu.
- Tak jak Abraham czy Mojżesz, tak i Mędrcy ze Wschodu stanowią dla nas zachętę, by wyjść odważnie na spotkanie z objawiającym się nam nieustannie Bogiem – zauważył biskup.
Nawiązał także do istoty ofiarowania darów Dzieciątku przez Mędrców, gdy ich „ręce stały się puste, ale zarazem gotowe przyjąć dar, którym jest On sam”. Postawił także pytanie: z czym my dzisiaj przychodzimy do Bożej Dzieciny?
Gratulując dzieciom ich posługi kolędniczej na rzecz misji i zaangażowania w uroczystość Trzech Króli zachęcał zarazem, aby „dziecięcy pokłon stał się dla nas dorosłych pytaniem o Jezusa w naszych sercach”.
Po Mszy św. bp Andrzej Kaleta udzielił indywidualnego błogosławieństwa wszystkim dzieciom.
Bilcza/dziar
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl