Krajowe Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca

„Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” - to słowa i gorące pragnienie bł. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiana Wiary i Żywego Różańca, a także hasło Krajowego Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca, które trwało na Jasnej Górze. To pierwsze takie spotkanie, którego celem jest zachęcenie ludzi świeckich do jeszcze głębszego zaangażowania w dzieło różańcowe.

Forum rozpoczęło się 20 kwietnia 2024 r. na Jasnej Górze. Celem Forum było stworzenie krajowej rady zelatorów, którzy będą pomagać diecezjalnym moderatorom Żywego Różańca. Zelatorzy to osoby kierujące grupami Żywego Różańca, czyli tzw. „Różami”. To propozycja do większego zaangażowania ludzi świeckich, aby byli liderami w swoich parafiach, dekanatach i diecezjach, bo nie ma takiego miejsca, w którym nie działałyby wspólnoty różańcowe – wyjaśniał ks. Jacek Gancarek krajowy moderator Żywego Różańca. Zauważył, że spotkanie na Jasnej Górze ma „ożywić ducha modlitwy różańcowej”, aby dotrzeć też do młodych ludzi i by pokazać zelatorom narzędzia, które mogą im pomóc w formacji.

Forum rozpoczęło się o godz. 10.00. Na początku ks. Jacek Gancarek, powitał uczestników obrad. Następnie abp Wacław Depo, delegat KEP ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca wygłosił konferencję: „Misja Żywego Różańca w Polsce”. Następnie Ks. Zbigniew Kocoń, moderator wspólnot Żywego Różańca w archidiecezji katowickiej, przypomniał zebranym w wygłoszonej prelekcji, czym jest „Duchowość Żywego Różańca”. Po przerwie miały miejsce świadectwa uczestników forum, nastąpiło dzielenie się doświadczeniem, osiągnięciami w diecezji oraz parafii.

Podczas Forum zostały omówione kwestie organizacyjne związane z XII Ogólnopolską Pielgrzymką Żywego Różańca na Jasną Górę, która zaplanowana jest na 31 maja i 1 czerwca 2024 r. oraz III Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym na Jasną Górę w 2026 r., a także z Jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca. Msza św. rozpoczęła się o godz. 13.30 w kaplicy Matki Bożej – przewodniczył jej ks. Jacek Gancarek.

Abp Wacław Depo przypomniał, że św. Jan Paweł II określił różaniec, że darem i skarbem, bo wypływa z Kościoła: „Rozważnie poszczególnych tajemnic pokazuje, że mamy być mocnymi wiarą w Chrystusa. Tajemnice, które Maryja i Jezus przeżywali kiedyś, dziś są naszym udziałem i w każdej rozważanej tajemnicy możemy odnaleźć siebie”.

Zauważył, że św. Jan Paweł II pozostawił nam piękne kompendium wiedzy a jest nim List Apostolski Rosarium Virginis Mariae, który dziś jest bardzo aktualny. „Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna  w swej prostocie i głębi zarazem. Różaniec towarzyszył mi  w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy” – pisał papież Polak.

Abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że pokój rodzi się w sercu pojedynczego człowieka i o taki pokój powinniśmy się modlić, a także za rodziny, które borykają się dziś z wieloma zagrożeniami: „Maryjo ocal miłość i życie naszych rodzin”. Delegat podziękował wszystkim zaangażowanym w dzieło Żywego Różańca. Zaznaczył, że świeccy są „łańcuchem tajemnic różańca świętego”
i odpowiedzą na prośbę Matki Bożej.

Krajowy Moderator Żywego Różańca ks. Jacek Gancarek zaznaczył, że zelatorom należy się ogromna wdzięczność za to, co robią:„To właśnie zelatorzy w parafiach wraz z proboszczem, moderatorem parafialnym, rozwijają właściwie dzieło Żywego Różańca. Dlatego po pierwsze chcemy podziękować tym ludziom, a po drugie chcemy odpowiedzieć na ich prośbę, bo wielu z nich prosiło nas, czy mogłoby być takie spotkanie diecezjalnych zelatorów czy parafialnych, którzy odpowiadają za to dzieło”. Duchowny podkreślił także, że idea „Żywego Różańca” wciąż się rozrasta: „Jest to największa wspólnota w Kościele, nie tylko w Polsce, ale na świecie. W naszym kraju jest ponad 2 miliony 200 tysięcy zaangażowanych. Zauważamy, że z roku na rok przybywa członków Żywego Różańca w diecezjach, w parafiach. Oczywiście trzeba powiedzieć, że bardzo dużo jest ludzi starszych w różańcu. Myślę, że przyjdzie taki moment, że trzeba będzie zastępować tych, którzy właśnie mają już swoje lata”.

Diecezję kielecką reprezentowali: Zbigniew Chutnik – zelator parafialny, Dariusz Chaba –zelator, Dariusz Kiec – zelator. Wszyscy pochodzą z parafii św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku, gdzie bardzo prężnie działa Stowarzyszenie Żywego Różańca. Niebawem Biskup Kielecki Jan Piotrowski powoła w diecezji kieleckiej Diecezjalną Radę Stowarzyszenia Żywego Różańca.

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim kapłanom, za formację i duchową opiekę nad Różami Żywego Różańca istniejącymi w parafiach. Zachęcamy do tworzenia nowych wspólnot w parafiach. Już dziś zapraszamy na nocne czuwanie na Jasnej Górze 31 maja br., które prowadzić będzie diecezja kielecka. 1 czerwca br. spotkamy się jako wielka rodzina, przed obliczem Czarnej Madonny, by wyrazić prośby i wdzięczność za dar naszych wspólnot. 5 października br. będzie miała miejsce Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, którą już dziś zapowiadamy, w oczekiwaniu na liczne przybycie wszystkich odmawiających codziennie różaniec.

Zwracam się także z informacją, iż w Kurii Diecezjalnej można nabywać wszystkie potrzebne materiały, które posłużą w dobrym formowaniu i rozwoju Stowarzyszenia Żywego Różańca. Posiadamy publikacje książkowe min: Ceremoniał Żywego Różańca, modlitewnik Żywego Różańca, odznaki członków Żywego Różańca, legitymacje, zeszyty dla zelatorów oraz wiele innych przydatnych rzeczy.

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich”. Niech Maryja kształtuje nasze serca! Wdzięczny, za każde dobro, ogarniam modlitwą wszystkich członków Stowarzyszenia Żywego Różańca darem modlitwy. Służę także wszelką pomocą, radą.

Ks. Łukasz Zygmunt
DIECEZJALNY MODERATOR ŻYWEGO RÓŻAŃCA
Kontakt: tel. 605-079-079