Dbajmy o Jezusa Eucharystycznego, aby nigdy nie był sam, żeby nikogo z nas nie brakowało na niedzielnej Mszy św. – mówił abp Henryk Jagodziński, Nuncjusz Apostolski w RPA i Lesotho, przewodnicząc uroczystościom Bożego Ciała w parafii Wniebowzięcia NMP w Proszowicach.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazwał „trzema świętami w jednym: świętem Ofiary eucharystycznej, sakramentu Eucharystii i świętem rzeczywistej obecności Jezusa w tym sakramencie”.
– Boże Ciało jest świętem dogmatycznym ustanowionym w trzech celach: aby zbiorowo dziękować Bogu za stałą obecność Chrystusa z nami w Eucharystii i oddawać Mu cześć; pouczać ludzi o tajemnicy, wierze i pobożności otaczającej Eucharystię; uczyć nas doceniać i korzystać z wielkiego daru Najświętszej Eucharystii, zarówno jako sakramentu, jak i ofiary – podkreślał nuncjusz.
Przypomniał historię ustanowienia święta, od diecezji Liege, w 1246 r. jako święto Bożego Ciała. – W trakcie reform Soboru Watykańskiego II Boże Ciało zostało połączone ze świętem Najdroższej Krwi Chrystusa, które było obchodzone 1 lipca, aby stać się Uroczystością Ciała i Krwi Pańskiej. Świętujemy dziś dar Chrystusa w Eucharystii, źródło i szczyt naszego wspólnego życia jako Kościoła – przypominał abp Jagodziński.
Mówił m.in. o znaczeniu wiary w „Rzeczywistą Obecność Jezusa w Najświętszej Eucharystii”, która „wywodzi się z dosłownej interpretacji obietnicy Chrystusa, że da nam Swoje Ciało i Krew za nasz duchowy pokarm i napój”.
– Teologowie eucharystyczni wyjaśniają Rzeczywistą Obecność procesem zwanym przeistoczeniem: cała substancja chleba i wina przemienia się w całą substancję zmartwychwstałego i uwielbionego Ciała i Krwi Chrystusa, zachowując jedynie „przypadłości” (smak, kolor, kształt) chleba i wina. Czy może istnieć religia, w której Bóg jest bliższy człowiekowi niż nasze katolickie chrześcijaństwo? – pytał hierarcha, zauważając zarazem, że „Jezus przychodzi do nas i oddaje się nam w swoim Ciele i Krwi, aby być naszym duchowym Pokarmem”.
Przypomniał także historię i znaczenie przymierza między Bogiem a człowiekiem, „dla ochrony tego drugiego przed skutkami zagubienia, będącego rezultatem grzechu”.
Niestety, „człowiek zerwał umowę z Bogiem, na opiekę, wolność, przyjaźń i życie wieczne (…), dla niewoli, choroby, ucisku, i potępienia, które w podstępny sposób sprzedał mu szatan. Jednak Bóg jako wierny kontrahent, któremu zależy nie tylko na własnym zysku, ale przede wszystkim na dobru drugiej strony, podejmował w historii i nieustannie podejmuje próby zawierania tych umów na nowo. To jest właśnie przymierze Boga z człowiekiem, z nami”.
Przymierze jest odnawiane za każdym razem, gdy uczestniczymy w Eucharystii. – Ofiara Jezusa na Krzyżu jest Nowym Przymierzem, które dokonuje się każdego dnia na ołtarzach całego świata. Bóg zaprasza nas do świadomego uczestnictwa w tym przymierzu. On nie chce, żebyśmy byli tylko kimś, kto jak statysta stoi i robi tło, ale żeby każdy z nas dał wyraz swojej wiary i zaangażowania w przestrzeganie warunków przymierza – podkreślał nuncjusz.
Podawał także przykłady prześladowanych kapłanów, nade wszystko spragnionych sprawowania Eucharystii, jak więziony ponad 20 lat abp chiński Dominic Tang, czy wietnamski jezuita, Joseph Nguyen-Cong Doan, który spędził 9 lat w obozach pracy w Wietnamie.
– Pomyślmy, jakie to szczęście, że mamy Jezusa Eucharystycznego na wyciągnięcie dłoni, tutaj w waszym kościele. Macie kapłana, który codziennie sprawuje tutaj najświętszą Ofiarę Mszy Świętej. Wystarczy tylko trochę chęci, aby uczestniczyć w tym niezwykłym cudzie – mówił, zauważając zarazem, że w Europie jest już coraz więcej miejsc, gdzie nie ma Mszy św., bo nie ma księdza. Zachęcał do trwania przy Jezusie Eucharystycznego, „aby nigdy nie był sam” i do modlitwy o nowe powołania.
Mszę św. wraz z abp. Henrykiem Jagodzińskim sprawowali: ks. prałat Pavol Talapka - Radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce oraz ks. dr Jan Zwierzchowski, proboszcz parafii w Proszowicach.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl