W sobotę, 1 czerwca 2024 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski koronował Pietę z kościoła św. Wita w Uniejowie. Wydarzenie zgromadziło setki wiernych z całej diecezji. Koronację poprzedziły specjalne rekolekcje.
Przypomnijmy, że Pieta to przedstawienie Maryi opłakującej i trzymającej na kolanach ciało Jezusa Chrystusa. Rzeźba z Uniejowa pochodzi prawdopodobnie z 1420 r.
Podczas uroczystości. Wszystkich powitał ks. Kazimierz Perz, proboszcz parafii św. Wita w Uniejowie. Mszy św. przewodniczył biskup Jan Piotrowski, który wygłosił również homilię. Pasterz naszej diecezji przypomniał o znaczeniu Maryi dla każdego chrześcijanina oraz o tym, że prowadzi Ona do Jezusa.
– Dzięki mocy Ducha Świętego pod Jej dziewiczym sercem poczęło się nowe życie, a z tym życiem narodziła się nadzieja naszego odkupienia. Bóg, który jest miłością, tą miłością dzieli się z każdym człowiekiem. Odkupieńcza misja Jezusa Chrystusa dokonała się w czasie. W tej pełnej miłości misji towarzyszyła Mu Jego Matka wraz z Józefem(…). Trwała Ona wiernie przy Jezusie. Niemym głosem Jej bolejącego serca były matczyne łzy, a te pojawiają się również i w oczach współczesnych matek – kiedy dzieci nie słuchają, nie szanują rodziców i wybierają złą drogę. Nawet jednak jeśli boleje serce matki, to nie przestaje ona kochać swoich dzieci. Gdyby było inaczej, nie byłoby Maryi na drodze krzyżowej, ani u stóp krzyża. To właśnie wtedy wypełniła się jej wierność Jezusowi – mówił bp Piotrowski.
Po homilii biskup Jan Piotrowski nałożył korony na wizerunek Maryi i Jezusa w uniejowskiej Piecie.
Licznie zgromadzeni wierni przyjechali do Uniejowa z różnych stron naszej diecezji. – Pierwszy raz tutaj przyjechaliśmy i mogliśmy zobaczyć słynną Pietę. Po raz pierwszy również wzięliśmy udział w uroczystej koronacji – tłumaczyła pani Anna.
Wielu z uczestników dzisiejszych uroczystości pielgrzymuje do uniejowskiego sanktuarium każdego 25 dnia miesiąca na nabożeństwo medjugorskie.
– To jest cudowne dla nas miejsce i bardzo uduchowione. Co miesiąc przyjeżdżamy tutaj na adorację i modlitwę różańcową. Chętnie odwiedzamy sanktuarium za każdym razem, kiedy tylko mamy taką możliwość – dodała pani Zofia.
Kościół św. Wita w Uniejowie jest budowlą zabytkową zbudowaną w stylu gotyckim w XIV w. Był on do 1819 r. pod opieką Zakonu Stróżów Bożego Grobu Jerozolimskiego (bożogrobców) w Miechowie.
W dniu 13 listopada 2015 r. został on ustanowiony dekretem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego Diecezjalnym Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Znajdująca się tutaj Pieta uniejowska była otoczona kultem od kilku stuleci, o czym świadczą zachowane do dzisiaj wota. Figura została wykonana około 1420 r. Rzeźbę Matki Bożej umieszczono początkowo w XV w. w ołtarzu głównym. Powstanie tak wybitnego dzieła sztuki przeznaczonego dla kościoła w Uniejowie miało zapewne związek z przejęciem opiekinad nim ze strony kościoła bożogrobców w Krakowie.
Później na początku XVI w. w ołtarzu głównym umieszczono obraz Ukrzyżowania namalowany około 1520 r. w pracowni Marcina Czarnego w Krakowie, którego córka była żoną Stanisława, syna słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. Wówczas figurę Piety ustawiono w lewym (północnym) ołtarzu.
W latach 70-tych XVIII w. sporządzono w kościele uniejowskim nowe barokowe ołtarze i postanowiono wówczas przenieść figurę Piety do ołtarza głównego. Figura została ustawiona na tle obrazu Ukrzyżowania. Pieta Uniejowska cieszy się wielką czcią i otoczona kultem przez parafian oraz okoliczną ludność, gromadzi przybywających tu na modlitwie pielgrzymów.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl