Kuria Diecezjalna w Kielcach informuje, że nakładem Wydawnictwa Jedność ukazało się ważne dzieło, które jest owocem wielkiego wysiłku dwóch naszych Kapłanów badaczy: ks. prof. Tadeusza Gaci oraz ks. dr. Adama Wilczyńskiego.
Tytuł:
Teksty źródłowe do dziejów diecezji kieleckiej. Tom I. Kolegiaty, parafie i klasztory w księgach uposażeń Jana Długosza i Jana Łaskiego, tłumaczenie, wstęp i objaśnienia ks. Tadeusz Gacia, ks. Adam Wilczyński, Wydawnictwo Jedność – Kielce 2024.
* * *
Tłumacze, z których jeden jest filologiem klasycznym i literaturoznawcą, a drugi teologiem i filologiem klasycznym, przełożyli obszerne teksty źródłowe z XV i XVI wieku, mówiące o przeszłości terenów stanowiących obecną diecezję kielecką. Są to zapisy z ksiąg uposażeń Jana Długosza i Jana Łaskiego. Libri beneficiorum tworzono jako urzędowe spisy na temat stanu posiadania i dochodów instytucji kościelnych, aby pomagały ustalać relacje między duchowieństwem a świeckimi właścicielami dóbr.
W liczącej 644 strony książce Czytelnik znajdzie nazwy miejscowości znajdujących się na terenie będącym obszarem diecezji kieleckich w granicach z 1992 roku. Rozdział I stanowią opisy trzech kolegiat – wiślickiej, kieleckiej i skalbmierskiej. Rozdział II przedstawia kościoły parafialne ówczesnej diecezji krakowskiej znajdujące się w granicach obecnej diecezji kieleckiej. Rozdział III ukazuje ówczesne klasztory diecezji krakowskiej w granicach obecnej diecezji kieleckiej. W rozdziale IV zebrano informacje o znajdujących się w granicach obecnej diecezji kieleckiej uposażeniach innych kościołów i klasztorów. Rozdział V obejmuje materiał źródłowy z tomu I Liber beneficiorum Łaskiego i dotyczy kościoła kolegiackiego w Kurzelowie oraz kościołów parafialnych tego archidiakonatu archidiecezji gnieźnieńskiej, z których na mocy bulli Indefessumpersonarum wiele weszło w skład utworzonej wtedy diecezji kieleckiej.
Tłumacze traktują swą pracę jako pomoc dla księży i wiernych świeckich, zainteresowanych przeszłością terenów, na których miała ona powstać. Być może, że skorzystają z niej, przygotowując przyczynki do historii parafii lub rozbudują ich strony internetowe, poszerzając podawany tam zakres wiadomości. Po książkę mogą sięgnąć magistranci przygotowujący prace dyplomowe o historii parafii.
Słowo wprowadzające napisał Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Wydanie zostało dofinansowane ze środków kapituł: katedralnej kieleckiej, wiślickiej i miechowskiej.
Książka można nabyć w Księgarni Katolickiej Jedność oraz na furcie WSD w Kielcach.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl