W diecezji kieleckiej trwają szkolenia w sprawie standardów ochrony małoletnich. W wykładach i warsztatach biorą udział wszyscy proboszczowie z diecezji. Szkolenia odbywają się w aulii Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
Głównym celem przedsięwzięcia jest opracownie zbioru zasad i wskazówek gwarantujących bezpieczeństwo dzieci.
Jak informuje ks. dr Paweł Ścisłowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej, do przygotowania takiego dokumentu zobowiązane są wszystkie instytucje w kraju pracujące z dziećmi i młodzieżą.
– Takimi instytucjami są również parafie, dlatego w szkoleniu biorą udział wszyscy księża proboszczowie. Z uwagi na to, że w naszej diecezji mamy aż 303 parafie, cykl szkoleń został rozłożony na sześć dni, od 10 do 14 czerwca. Dodatkowo 18 czerwca mamy kolejny termin dla pracowników kurii, ale również dla księży, którzy już ukończyli studium proboszczowskie – wyjaśnia.
Ks. Paweł Ścisłowicz podkreśla, że podczas szkoleń podejmowana jest tematyka związana z zapewnieniem bezpieczeństwa najmłodszych.
– Najkrócej mówiąc to zbiór różnego rodzaju zasad, przepisów i norm, mających pomóc w tym, aby stworzyć bezpieczne środowisko do rozwijania swoich talentów, umiejętności przez najmłodszych i dzieci. W pracach nad standardami koncentrujemy się również na osobach, wykluczonych społecznie, chorych samotnych czy niepełnosprawnych – dodaje.
We wtorkowym szkoleniu wziął między innymi udział ks. prałat dr Andrzej Kaszycki, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach zaznacza, że tego typu spotkania są niezwykle potrzebne, ponieważ pozwalają m.in. ugruntować już posiadaną wiedzę.
– Dzięki temu możemy adekwatnie odpowiedzieć na pojawiające sie ewentualne problemy. W taki sposób, aby przeciwdziałać już w zalążku problemom dotyczącym budowania relacji z dziećmi. Od początku istnienia Kościoła wiemy jak się zachowywać wobec najmłodszych, ponieważ wyznacza to nauka Jezusa Chrystusa, która jest syntezą objawienia bożego i bożych praw, a to, co nas obowiązuje to Dekalog. Ochrona i troska o najmłodszych i słabszych w Kościele nie jest czymś nowym – ocenia.
Każda instytucja w Polsce, która pracuje z osobami, małoletnimi musi przyjąć i opracować dokument zawierający standardy ochrony małoletnich do 15 sierpnia tego roku.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl