Bp Jan Piotrowski zachęca do udziału w pielgrzymkach diecezjalnych

„Pod opieką Maryi (…) poniesiemy liczne intencje modlitewne, nasze osobiste oraz prośby naszych bliskich: rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, także te małżeńskie, rodzinne i wynikające z potrzeby chwili i ludzkich niedostatków, choroby i cierpienia”  – pisze w Słowie do diecezjan bp Jan Piotrowski, zachęcając do udziału w sierpniowych diecezjalnych pielgrzymkach do Częstochowy: pieszej i rowerowej.

Słowo biskupa będzie odczytywane w kościołach i kaplicach diecezji w dwie ostatnie niedziele lipca.

„Czas jest ważniejszy niż przestrzeń” – pomni na te słowa Ojca Świętego Franciszka, jako chrześcijanie chcemy być dobrymi gospodarzami zadanego nam daru czasu” – pisze biskup, zachęcając, aby „uczynić z niego  kairos, czyli czas łaski, który w wakacyjne dni nie pozbawi nas radości, przyjaźni i wolności dzieci Bożych”.

Zachęca do „ubogacania nową jakością” przestrzeni „naszego życia na ziemi świętokrzyskiej, małopolskiej i śląskiej, które wspólnie tworzą  diecezję kielecką”.

Przypomina realia 43. Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

„Jak co roku, na początku sierpnia, z diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej, Uśmiechniętej Madonny w Wiślicy, w setną rocznicę odnowienia Wiślickiej Kapituły Kolegiackiej (1924-2024), wyruszy 43. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Duchową busolą na tegorocznym pielgrzymim szlaku będą słowa: „Z Maryją we 1 wspólnocie Kościoła” – pisze biskup kielecki.

Podkreśla formację duchową, którą „ubogaci codzienna modlitwa osobista i wspólnotowa, adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec św., konferencje tematyczne, celebrowana Msza św. i słowo Boże, które podczas pielgrzymki wygłosi ks. Adrian Buczkowski, wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Kielcach”.

Biskup zaznacza także możliwość korzystania z dobrodziejstw pielgrzymki dzięki mediom. Dla lepszej komunikacji, jak informuje  „powstaje również nowa platforma komunikacyjna, którą będzie aplikacja mobilna Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki”.

Biskup kielecki przypomina o zwyczaju zabierania na szlak licznych intencji, ale i „modlitw dziękczynnych za otrzymane łaski, zdobyte kwalifikacje zawodowe i naukowe oraz za wierność w powołaniu małżeńskim, kapłańskim czy narzeczeńskiej miłości”.

„Jedną z intencji, którą wam szczególnie polecam, jako pasterz Kościoła kieleckiego, to gorąca i aktualna modlitwa o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, a także o nasze eucharystyczne uzdrowienie, aby na niedzielną Mszę św. do naszych kościołów powracały dzieci i młodzież, jak również i ta ważna prośba, aby nieroztropnie nie abdykować z nauki religii” – pisze.

Biskup kielecki przypomina m.in. czyny niegodne i haniebne, które miały miejsce na terenie diecezji, zachęca do modlitwy ekspiacyjnej.

„Prośmy o Boże miłosierdzie dla nas samych, a szczególnie dla sprawców aktów wandalizmu godzących boleśnie w nasze prawa i uczucia religijne, jak profanacja i całkowite zniszczenie figury Matki Bożej przy rondzie na Czerwonej Górze” – zachęca.

Zarazem zaleca, aby te wszystkie intencje powierzać także pielgrzymom XII Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Rozpocznie się ona 19 siepnia br. w Kielcach, aby przez „Wiślicę podążać pielgrzymim, rowerowym szlakiem i pokłonić się Maryi, Jasnogórskiej Pani, w dniu 22 sierpnia”.

Biskup przypomina także owoce minionego roku: formację kandydatów do diakonatu stałego, liczne grono katechistów pod opieką wspólnoty Koinonia św. Pawła, 10 kleryków z Republiki Środkowoafrykańskiej i Angoli w WSD.

Zachęca do odwagi wiary, prosząc kapłanów, aby wraz z wiernymi modlili się w kościołach o godz. 12.00, kiedy na pielgrzymim szlaku będzie sprawowana Najświętsza Ofiara Jezusa Chrystusa.

„Niech wasze parafie i waszą łączność z pielgrzymami ubogaca Apel Jasnogórski, albo inne dogodne formy modlitewnych celebracji. Niech, jak zawsze, nad naszym pielgrzymowaniem czuwa Maryja, Matka Bożego Syna, która jest wzorem pielgrzymującego Kościoła, oraz nasi Święci i Błogosławieni” – pisze bp Jan Piotrowski.

tekst za: ekai.pl

>> Słowo Biskupa Kieleckiego