„Pod opieką Maryi (…) poniesiemy liczne intencje modlitewne, nasze osobiste oraz prośby naszych bliskich: rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, także te małżeńskie, rodzinne i wynikające z potrzeby chwili i ludzkich niedostatków, choroby i cierpienia” – pisze w Słowie do diecezjan bp Jan Piotrowski, zachęcając do udziału w sierpniowych diecezjalnych pielgrzymkach do Częstochowy: pieszej i rowerowej.
Słowo biskupa będzie odczytywane w kościołach i kaplicach diecezji w dwie ostatnie niedziele lipca.
„Czas jest ważniejszy niż przestrzeń” – pomni na te słowa Ojca Świętego Franciszka, jako chrześcijanie chcemy być dobrymi gospodarzami zadanego nam daru czasu” – pisze biskup, zachęcając, aby „uczynić z niego kairos, czyli czas łaski, który w wakacyjne dni nie pozbawi nas radości, przyjaźni i wolności dzieci Bożych”.
Zachęca do „ubogacania nową jakością” przestrzeni „naszego życia na ziemi świętokrzyskiej, małopolskiej i śląskiej, które wspólnie tworzą diecezję kielecką”.
Przypomina realia 43. Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
„Jak co roku, na początku sierpnia, z diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej, Uśmiechniętej Madonny w Wiślicy, w setną rocznicę odnowienia Wiślickiej Kapituły Kolegiackiej (1924-2024), wyruszy 43. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Duchową busolą na tegorocznym pielgrzymim szlaku będą słowa: „Z Maryją we 1 wspólnocie Kościoła” – pisze biskup kielecki.
Podkreśla formację duchową, którą „ubogaci codzienna modlitwa osobista i wspólnotowa, adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec św., konferencje tematyczne, celebrowana Msza św. i słowo Boże, które podczas pielgrzymki wygłosi ks. Adrian Buczkowski, wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Kielcach”.
Biskup zaznacza także możliwość korzystania z dobrodziejstw pielgrzymki dzięki mediom. Dla lepszej komunikacji, jak informuje „powstaje również nowa platforma komunikacyjna, którą będzie aplikacja mobilna Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki”.
Biskup kielecki przypomina o zwyczaju zabierania na szlak licznych intencji, ale i „modlitw dziękczynnych za otrzymane łaski, zdobyte kwalifikacje zawodowe i naukowe oraz za wierność w powołaniu małżeńskim, kapłańskim czy narzeczeńskiej miłości”.
„Jedną z intencji, którą wam szczególnie polecam, jako pasterz Kościoła kieleckiego, to gorąca i aktualna modlitwa o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, a także o nasze eucharystyczne uzdrowienie, aby na niedzielną Mszę św. do naszych kościołów powracały dzieci i młodzież, jak również i ta ważna prośba, aby nieroztropnie nie abdykować z nauki religii” – pisze.
Biskup kielecki przypomina m.in. czyny niegodne i haniebne, które miały miejsce na terenie diecezji, zachęca do modlitwy ekspiacyjnej.
„Prośmy o Boże miłosierdzie dla nas samych, a szczególnie dla sprawców aktów wandalizmu godzących boleśnie w nasze prawa i uczucia religijne, jak profanacja i całkowite zniszczenie figury Matki Bożej przy rondzie na Czerwonej Górze” – zachęca.
Zarazem zaleca, aby te wszystkie intencje powierzać także pielgrzymom XII Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Rozpocznie się ona 19 siepnia br. w Kielcach, aby przez „Wiślicę podążać pielgrzymim, rowerowym szlakiem i pokłonić się Maryi, Jasnogórskiej Pani, w dniu 22 sierpnia”.
Biskup przypomina także owoce minionego roku: formację kandydatów do diakonatu stałego, liczne grono katechistów pod opieką wspólnoty Koinonia św. Pawła, 10 kleryków z Republiki Środkowoafrykańskiej i Angoli w WSD.
Zachęca do odwagi wiary, prosząc kapłanów, aby wraz z wiernymi modlili się w kościołach o godz. 12.00, kiedy na pielgrzymim szlaku będzie sprawowana Najświętsza Ofiara Jezusa Chrystusa.
„Niech wasze parafie i waszą łączność z pielgrzymami ubogaca Apel Jasnogórski, albo inne dogodne formy modlitewnych celebracji. Niech, jak zawsze, nad naszym pielgrzymowaniem czuwa Maryja, Matka Bożego Syna, która jest wzorem pielgrzymującego Kościoła, oraz nasi Święci i Błogosławieni” – pisze bp Jan Piotrowski.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl