Apostolat Margaretka

Historia Apostolatu Margaretka
– Kwiat Modlitwy za Kapłanów

Początki w Kanadzie

Apostolat Margaretka narodził się w Kanadzie w 1981 roku z inicjatywy profesor Louise Ward. Nazwa „Margaretka” nawiązuje do delikatnego kwiatu, symbolizującego czystość i trwałość modlitwy. Każda „Margaretka” to grupa siedmiu osób, które zobowiązują się do codziennej modlitwy za jednego kapłana.

Apostolat Margaretka w Polsce

W Polsce pierwsze „Margaretki” powstały prawdopodobnie w 1998 roku. Ich liczba znacząco wzrosła po ogłoszeniu Roku Kapłańskiego przez papieża Benedykta XVI. W 2016 roku Konferencja Episkopatu Polski powołała opiekuna krajowego Apostolatu, co świadczy o oficjalnym uznaniu i wsparciu dla tej inicjatywy.

Apostolat Margaretka w Diecezji Kieleckiej

Czuwania Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej odbywają się od 18 września 2015 roku regularnie w każdy trzeci piątek miesiąca w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach. Inicjatywę poparł i pobłogosławił Biskup Kielecki Jan Piotrowski, a pieczę nad dziełem powierzył ks. Krzysztofowi Toboła.

Dzięki życzliwości Sióstr Norbertanek oraz ks. kapelana Janusza Stacha, raz w miesiącu wierni i kapłani przybyli zarówno z Diecezji Kieleckiej, jak i sąsiednich diecezji, gromadzą się przed cudownym Obliczem Pana Jezusa Cierpiącego, aby modlić się o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz nowe i święte powołania do służby Bożej w Kościele.

Wierząc w moc modlitwy wstawienniczej Świętych, każdego miesiąca na czuwaniu w znaku relikwii wierni mogą oddawać Im cześć i prosić o wstawiennictwo. Każde czuwanie to czas radosnego przebywania we wspólnocie z Bogiem i drugim człowiekiem.

Obecnie na terenie diecezji kieleckiej w 61 parafiach 380 prezbiterów obejmuje modlitwą 610 Wspólnot Margaretkowych.

Cele Apostolatu

Głównym celem Apostolatu Margaretka jest wspieranie duchowe kapłanów poprzez codzienną modlitwę. Wierni, poprzez swoje modlitewne zaangażowanie, chcą wyrazić wdzięczność kapłanom za ich posługę i prosić o potrzebne łaski dla nich.

Dlaczego Margaretka?

• Symbolika kwiatu: Margaretka symbolizuje delikatność, trwałość i odnowę.

• Modlitwa w grupie: siedem osób tworzy silną sieć modlitewnego wsparcia dla kapłana.

• Świadectwo wiary: Apostolat jest świadectwem jedności wiernych w modlitwie za kapłanów.

Apostolat Margaretka to piękny przykład tego, jak poprzez prostą, codzienną modlitwę możemy wspierać naszych kapłanów i umacniać Kościół.

Jak założyć Margaretkę?

1. Znajdź 7 osób: poszukaj wśród znajomych osób chętnych do modlitwy.

2. Wybierz kapłana: zdecydujcie, za którego kapłana będziecie się modlić.

3. Zgłoś grupę: poinformuj o utworzeniu Margaretki zgłaszając ją poprzez formularz google (kliknij TUTAJ - ewidencja prowadzona w diecezji kieleckiej) oraz poprzez stronę internetową (kliknij TUTAJ - ewidencja ogólnopolska).

4. Wręcz Margaretkę kapłanowi: Spotkajcie się z kapłanem i wręczcie mu symboliczny kwiat Margaretki – uroczystą i najbardziej właściwą formą założenia „Margaretki” jest przyrzeczenie złożone przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie.

>> Liturgiczny obrzęd przyjęcia do „Margaretki”

______________

Co dalej?

• Regularna modlitwa: Pamiętajcie o codziennej modlitwie w intencji kapłana.

• Wspólnota: Spotykajcie się od czasu do czasu, by wspólnie modlić się i wymieniać doświadczeniami.

• Wsparcie kapłana: Kapłan, za którego się modlicie, może być dla was duchowym przewodnikiem.

Dlaczego warto dołączyć do Apostolatu?

• Wsparcie kapłanów: Nasza modlitwa jest dla nich wielkim umocnieniem.

• Pogłębienie wiary: Regularna modlitwa wzmacnia naszą relację z Bogiem.

• Wspólnota: Poznajemy nowych ludzi, którzy dzielą nasze wartości.

Wydarzenia związane z działalnością Apostolatu:

- Czuwania Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej w każdy trzeci piątek miesiąca w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach;

- 3-dniowe Rekolekcje Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach – raz w roku w okresie letnim – informacje w zakładce aktualności na stronie diecezji kieleckiej;

- Ogólnopolskie Pielgrzymki Apostolatu Margaretka – szczegółowa informacje na stronie Krajowego Duszpasterstwa Apostolatu Margaretka: https://www.apostolatmargaretka.pl/

Masz pytania? Skontaktuj się z opiekunem diecezjalnym – Ks. Krzysztof Toboła pod adresem mailowym: margaretkikielce@gmail.com

Nasz profil na FB - Wspólnoty Margaretkowe Diecezji Kieleckiej.

>> Logo do pobrania

>> Plakat do pobrania

>> Relacja z comiesięcznych czuwań Wspólnot Margaretkowych