Za nami kolejne czuwanie u Matki Bożej Szczaworyskiej

W dniu 14 sierpnia 2024 r. o godz. 18.30 rozpoczęło się 52 czuwanie w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu.

Po odsłonięciu cudownego obrazu i zaśpiewaniu pieśni poświęconej Matce Bożej Szczaworyskiej, ks. kan. Stanisław Kondrak powitał serdecznymi i ciepłymi słowami wszystkich pielgrzymów i parafian. Wyraził swoją wielką radość z powodu obecności wszystkich spragnionych spotkania w domu naszej Matki.

Jak zawsze pielgrzymi i parafianie przynieśli do kościoła i ofiarowali swojej Matce Bożej Łaskawej piękne wianki i dużo kwiatów.

W czasie wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu odśpiewana była Litania Loretańska, następnie ksiądz proboszcz odczytał Akt zawierzenia naszej codzienności Matce Bożej. W czasie adoracji można było skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

O godzinie 19.00 pielgrzymi udali się na „dróżki” odmawiając czwartą -  chwalebną część różańca, poprowadzoną przez naszych Rycerzy Kolumba, oni także nieśli kopię cudownego obrazu Matki Bożej. Poszczególne dziesiątki różańca odmawiane były w intencjach wypisanych przez wiernych i wypowiedzianych przez ks. Andrzeja Kwaśniewskiego.

Po „dróżkach” Rycerze Kolumba przygotowali i odczytali prelekcję o św. Maksymilianie Marii Kolbe. O jego ogromnej miłości do Matki Bożej Niepokalanej, jego życiu i męczeńskiej śmierci. W dniu czuwań, przypadła rocznica jego śmierci. Przed Mszą św. odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego za ojczyznę i pokój na świecie.

O godz. 20.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez 10 księży. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski. W homilii ks. Kwaśniewski przypomniał jak ważny jest jutrzejszy dzień tj. 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. Święto ku czci Maryi wziętej do nieba obchodzone także pod nazwą „zaśnięcia Maryi”. W polskiej tradycji zwane jako Święto Matki Bożej Zielnej; tego dnia przynosimy do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, traw, ziół, warzyw, owoców i kwiatów.

Słowo przed Apelem Jasnogórskim wygłosił ojciec Piotr Graduszewski – Trynitarz z Budzisk. Nadmienił, że wyjątkowym miejscem upamiętniającym zwycięstwo Bitwy Warszawskiej w roku 1920 jest fresk „Cud nad Wisłą” w polskiej kaplicy w Bazylice Matki Bożej w Loreto, którego twórcą jest Arturo Gatti. Fresk został wykonany na zamówienie papieża Piusa XI (nuncjusza apostolskiego w Polsce w latach 1919-1921). Ojciec Piotr podkreślił jak cenna jest wiara i ufność w Boga. „ Pamiętajmy i starajmy się aby wiara naszych ojców była wiarą naszych dzieci”.

Po Apelu Jasnogórskim i błogosławieństwie ks. proboszcz Stanisław Kondrak podziękował za wspólną modlitwę i zaprosił serdecznie na następne czuwanie, które odbędzie się 11 września 2024 r. o godzinie 18.30 i zachęcił wszystkich do udania się w procesji za ołtarz główny, aby oddać cześć relikwiom świętym znajdującym się w mensie ołtarza. Ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich obecnych na ciepły posiłek i deser niespodziankę przygotowany w Sali Rycerskiej.