Prawie połowę załogi Westerplatte stanowili chłopcy z ziemi kieleckiej – mówił w Bazylice Katedralnej Ksiądz Biskup Marian Florczyk, podczas Mszy św. w intencji poległych westerplatczyków oraz o pokój w ojczyźnie.
W Kielcach trwają dzisiaj uroczystości upamiętniające bohaterów z Westerplatte. Rozpoczęła je Msza św. w katedrze z udziałem licznych delegacji szkół ze sztandarami, a także wojska, policji, formacji mundurowych oraz delegacji władz z marszałek województwa Renatą Janik.
Dzisiejsze wydarzenia w Kielcach są zarazem okazją do podsumowania IV Rajdu Rowerowego im. Westerplatczyków, który w grupie 30 osób – dorosłych i młodzieży, przejechał ok. 600 km, aby z Kielc dotrzeć na Westerplatte i wziąć udział w uroczystościach ogólnopolskich.
Dziękował im za to w homilii bp Marian Florczyk – pomysłodawca rajdu, stojący na czele komitetu organizacyjnego. – Skąd wzięli się tacy bohaterowie, najodważniejsi z odważnych? Z naszej świętokrzyskiej ziemi, z rodzinnych domów, z chat krytych strzechami. Co wynieśli z tych chat? Serca miłujące własne rodziny, z kochającymi rodzicami i dziadkami, z całą wspólnotą wiejską (…). Z tych chat wynieśli mądrość, choć wielu nie kończyło szkół, ale uczyli się od rodziców, dziadków, czego fundamentem była Ewangelia, która uczyła miłości do polskiej ziemi – mówił bp Florczyk.
Duchowny przypomniał, że obrońcy Westerplatte strzegli Polski całym sercem i pytał, jakimi pragnieniami żyją współczesne serca. – Czy moje serce strzeże ojczyzny przed złem, pogardą, nienawiścią? Ile jest ojczyzny w moim sercu? Może jest ono obojętne na zło, nieprawdę, szyderstwo, pogardę człowieka? – zapytywał.
Mówił także o samotności doświadczanej przez współczesną młodzież. – Może dlatego, że zaniechali życia według Ewangelii i nie mają w sercu Boga, i znajdują się w relacjach niezgody, nienawiści? – zastanawiał się biskup. Wyraził także zaniepokojenie deklaracjami wielu młodych, że chętnie wyjechaliby z Polski i nie bronili jej w sytuacji zagrożenia. – Ale jest też dużo dobrej, mądrej młodzieży, zatroskanej o losy ojczyzny – dodał.
Zaapelował, aby wszyscy pielęgnowali w sobie ideały, piękno, aby w sercach nosili „zakątek Westerplatte”, do czego nawoływał św. Jana Paweł II.
Dalsza część uroczystości była kontynuowana w Wojewódzkim Domu Kultury.
tekst za: ekai.pl
Foto: Radio Kielce
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl