Relikwie męczennika komunizmu w Brzezinach

Dzień po Święcie Podwyższenia Krzyża Świętego, w niedzielę 15 września 2024 r. parafia Wszystkich Świętych w Brzezinach powitała w swym kościele męczennika, obrońcę Krzyża Chrystusowego. Ks. Marek Podyma wprowadził relikwie bł. ks. Władysława Findysza.

Nowy patron urodził się na początku XX wieku. Był gorliwym duszpasterzem w kilku parafiach. W czasie II wojny światowej niósł pomoc potrzebującym. Jego zaangażowanie duszpasterskie w czasach komunizmu naraziło go na prześladowania ze strony władz. Skrajnie wyczerpany więzieniem zmarł niedługo po uwolnieniu w 1964 r.

Podczas homilii ks. Marek Podyma odniósł życie nowego patrona do niedzielnej Liturgii Słowa. Stwierdził że „na firmamencie nieba pojawiają się wciąż nowe gwiazdy świętych, wśród nich bł. Władysław Findysz, aby ich blask oświecał w ciemności współczesnych czasów nasze życie, kiedy wątpimy. (…) Byli i są ludzie, którzy szli i idą drogą Chrystusowego krzyża, i nie tylko wskazują drogę innym, ale idą tą drogą sami.”

Na koniec Eucharystii każdy mógł ucałować relikwie nowego patrona i otrzymać pamiątkowy obrazek.

Niech bł. Władysław Findysz przypomina nam, że jedynym naszym Panem jest Jezus Chrystus i to w Jego Krzyżu jest zwycięstwo!