W sobotę, 12 października 2024 r. odbyła się Pielgrzymka Kapłanów Diecezji Kieleckiej do Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. Pielgrzymce przewodził Biskup Kielecki Jan Piotrowski wraz z biskupami współpracownikami.
Podczas nawiedzenia Bazyliki w Szczepanowie konferencję na temat duchowości kapłańskiej w świetle ewangelii św. Jana wygłosił ks. Tomasz Rąpała, dyrektor domu rekolekcyjnego „Arka” w Gródku nad Dunajcem. - Najważniejsza jest relacja, jaką kapłan ma z Jezusem, swoim Mistrzem i Panem. Jaka relacja - taka akcja, jaka więź - takie posługiwanie kapłańskie - mówi ks. Rąpała.
O bliskości z Bogiem, biskupem, prezbiterami i wiernymi mówił w homilii bp Jan Piotrowski. - To ona na różnych poziomach kształtuje nasze kapłaństwo - podkreślał biskup wskazując na wagę rozwijania osobistej pobożności, codziennej modlitwy, życia sakramentalnego, które umacniają przede wszystkim więź z Bogiem.
Pasterz diecezji przestrzegał, by księża nie stawali się duchowymi anestezjologami, którzy wprowadzają wiernych w stan śpiączki, ale by z entuzjazmem podejmowali posługę duszpasterską, mimo niesprzyjających okoliczności, ośmieszania, lekceważenia i niechęci.
Jako przykład bp Piotrowski stawiał przed księżmi św. Stanisława, którego Kościół nazwał „zwycięzcą pod mieczem”. Hierarcha przypomniał też, że diecezję kielecką, wyrosłą z krakowskiej, łączy postać biskupa i męczennika poprzez hymn „Gaude Mater Polonia” autorstwa dominikanina Wincentego z Kielc, pierwszy murowany kościół pw. św. Stanisława wybudowany w Nowym Korczynie przez księcia Bolesława i księżnę Kingę już w 1257 roku, wreszcie parafia w Żębocinie, gdzie bp Stanisław był proboszczem.
Księża z diecezji kieleckiej spędzili w Szczepanowie cały dzień poznając miejsce urodzin św. Stanisława. Warto przypomnieć, że do Szczepanowa pielgrzymowali księża i seminarzyści z archidiecezji krakowskiej razem z kard. Karolem Wojtyłą. Pielgrzymka duchownych z Kielc to kolejna taka wizyta w szczepanowskim sanktuarium.
tekst za: goscniedzielny.pl
>> Homilia Biskupa Kieleckiego
>> Zaproszenie Biskupa Kieleckiego
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl