Bp Piotr Skucha przewodniczył w niedzielę 13 października ostatniemu Nabożeństwu Fatimskiemu i poprowadził procesję różańcową ulicami miasta w swojej rodzinnej parafii Wniebowzięcia NMP w Proszowicah. W sposób szczególny modliliśmy się za mieszkańców Łaganowa, Górki Jaklińskiej i Szklanej.
Przed rozpoczęciem Eucharystii wszystkich zebranych powitał ks. proboszcz dr Jan Zwierzchowski, który przybliżył także to, co Matka Boża powiedziała w Fatimie w 1917 r. podczas ostatniego objawienia.
Następnie Waldemar Bucki ze Stowarzyszenia „Zielononóżka” przedstawił historię krzewu kłokoczki południowej, zwanego krzewem różańcowym, z którego nasion wytwarzane są różańce.
W homilii bp Piotr Skucha przypominał, że to Bóg zawsze powinien być na pierwszym miejscu w życiu człowieka, aby jego chrześcijaństwo nie było połowiczne. Do tego konieczna jest modlitwa, do której zawsze wzywa nas Maryja – także w orędziu fatimskim. Jest to odpowiedź na „materializm naszych czasów”.
– Postęp w życiu duchowym wymaga pierwszego kroku: trzeba odejść od spraw codziennych. Dlatego ważne jest, abyśmy uczyli się opuszczać świat i spotykać się z Bogiem – zachęcał bp Skucha, przypominając dzieje i istotę objawień fatimskich.
– Zło dotyka także człowieka po chrzcie świętym (…). Dlatego Kościół jako mistyczne Ciało Jezusa umożliwił od początku także tym, którzy w jakiś sposób odeszli od Chrystusa przez grzech, powrót do Boga. Św. Hieronim nazwał pokutę chrześcijańską „drugą deska ratunku po rozbiciu” – tłumaczył hierarcha, powołują się także na św. Tomasza z Akwinu, również tłumaczącego to „ratownicze” porównanie. – Po „rozbiciu”, czyli zgrzeszeniu, drugim środkiem ratunku jest dla chrześcijan pokuta – zaznaczył. Zauważył także, iż św. Jan Paweł II przypomina, że „pokuta winna wypływać z miłości, a nie z lęku”.
– Dzieci Fatimskie przejęły się do głębi ostatecznym losem człowieka – mówił bp Skucha, cytując fragmenty orędzia z Fatimy. Zauważył, ze „jeśli mówimy o pobożności fatimskiej, to nie możemy jej utożsamiać jedynie z 13. dniem miesiąca”.
– Fatima pozostaje nadal aktualna. Przesłanie z Fatimy jest bowiem naznaczone warunkowością – słowo „jeżeli” pojawia się wielokrotnie. Bóg zaprasza nas do współpracy. Obietnice Fatimy spełnią się, jeżeli my wypełnimy to, o co prosi Matka Boża – podkreślał biskup.
Po Komunii świętej bp Piotr Skucha poświęcił różańce z krzewu różańcowego z Ogrodu Sługi Bożego o. Rafała z Proszowic, po czym ks. proboszcz Jan Zwierzchowski wręczył pierwszy różaniec biskupowi Piotrowi - „w uznaniu za niezłomną wiarę i duchową mądrość".
Po zakończeniu Mszy św. wyruszyła procesja różańcowa ulicami miasta. Rozważania do poszczególnych tajemnic chwalebnych odczytywały osoby ze Szklanej. Warto dodać, że tym razem Matka Boża udała się na procesję specjalnym pojazdem – tzw. „Mater-mobile”, przygotowanym na tę okazję.
Po powrocie do kościoła odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Następnie ks. Proboszcz podziękował wszystkim za liczny udział we wszystkich Nabożeństwach Fatimskich począwszy od maja. Nie mogło też zabraknąć pieśni „Zapada zmrok”.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl