Kongregacja Księży Dziekanów

W dniu 17 października 2024 r. w auli Kurii Diecezjalnej w Kielcach, odbyła się Kongregacja Księży Dziekanów. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą przedpołudniową Liturgii Godzin.

Następnie słowo wstępne skierował do zgromadzonych Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który przywitał w gronie dziekanów ks. Leszka Dziwosza i ks. Leszka Starczewskiego oraz przypomniał o obowiązkach i zadaniach dziekana, który jest najbliższym współpracownikiem biskupa diecezjalnego. Biskup Jan podziękował również ks. kan. Marcinowi Rokicie za ośmioletnią pracę na urzędzie ekonoma diecezji kieleckiej i przywitał nowego ekonoma, ks. Adriana Buczkowskiego. Zaznaczył, że celem kongregacji jest wczytanie się we współczesne wyzwania duszpasterskie i katechetyczne. Dodał, że kończący się rok duszpasterski pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” wprowadza nas w Rok Jubileuszowy, który w diecezji zostanie zainaugurowany 29 grudnia. Biskup Jan przypomniał także o ostatnich wydarzeniach: zakończeniu I edycji szkoły katechistów i rozpoczęciu kolejnej edycji oraz trwającej formacji kandydatów do diakonatu stałego.

W dalszej części odczytano protokół z poprzedniej kongregacji i ks. dr Paweł Ścisłowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach, zaprezentował referat pt. „Ustawa Kamilka” w przestrzeni duszpasterstwa parafialnego. Po przerwie głos zabrał p. Maciej Borecki, przedstawiciel firmy „Innpact” oraz ks. Adrian Buczkowski, który zaprezentował aktualne kwestie ekonomiczno-gospodarcze. W dalszej części ks. dr Tomasz Gocel przypomniał o obowiązku i procedurze przekazywania do Archiwum Diecezjalnego ksiąg parafialnych sprzed roku 1924.

Na zakończenie bp Jan Piotrowski podziękował za udział w kongregacji Biskupom Pomocniczym, Księżom Współpracownikom i Księżom Dziekanom. Wyraził również wdzięczność za obecność i pomoc w organizacji pielgrzymki kapłanów do Szczepanowa w dniu 12 października, pielgrzymki Róż Żywego Różańca do Buska-Zdroju w dniu 5 października i pielgrzymki maturzystów do Częstochowy w dniach 15-16 października.

Spotkanie zakończyło się modlitwą i błogosławieństwem.

ks. M.J.