Grupa z Francji odwiedziła diecezję kielecką

W dniach 24-25 października 2024 r. grupa młodzieży z Lyonu i Łodzi odwiedziła diecezję kielecką. Inicjatorem spotkania był ks. Michał Glin, prezbiter diecezji kieleckiej, który od kilkunastu miesięcy posługuje we Francji.

Ks. Michał Glin z grupą młodzieży przybył do Łodzi, gdzie ugościli ich członkowie parafii salezjańskiej. Następnie grupa z młodzieżą z tej parafii odwiedziła diecezję kielecką. Młodzi uczestniczyli m.in. w warsztatach kulinarnych w Krajnie. Z kolei w piątek spotkali się z Biskup Kieleckim Janem Piotrowskim. Uczestniczyli także w sprawowanej przez niego Eucharystii.

– Kiedy słyszę nazwę Lyon, tego prymasowskiego wielkiego miasta we Francji, to kojarzy mi się zawsze ze świętym Ireneuszem, pierwszym biskupem, który mawiał tak pięknie, że chwałą Boga jest żywy człowiek. Z pewnością za 10 lat, jak jestem biskupem w Kielcach, to w tej katedrze to zdanie wybrzmiało wiele razy. Bo to niepiękne malowidła czy przepiękne, cudowne, brzmiące harmonią organy nadają sens temu miejscu. Ale człowiek, który tu się modli. Pochwałą Boga jest żywy człowiek. I dlatego niezależnie od tego, skąd przychodzimy, jacy jesteśmy, mniejsi, więksi, zdolniejsi, czy bardzo zdolni, starsi czy młodsi, to przez łaskę chrztu świętego mamy wszystko, aby zbliżyć się ku Panu Bogu przez dar Bożego Słowa, które wybrzmiało, aby nakarmić się Chlebem Eucharystycznym – powiedział bp Jan Piotrowski.

– Po Mszy św. w naszej majestatycznej katedrze odwiedziliśmy dawny Pałac Biskupów Krakowskich, miejsce pełne historii i piękna architektury, które przypomina o znaczeniu Kielc jako ważnego ośrodka religijnego i kulturalnego – mówi ks. Michał Glin. – Zachwyciły nas nie tylko zabytkowe wnętrza, ale także ich historia i sztuka, które oddają ducha dawnych czasów. Kolejnym punktem była wizyta w kieleckim seminarium duchownym – miejscu, które od wieków kształtuje kolejne pokolenia kapłanów.

Po intelektualnym i duchowym wzbogaceniu grupa młodzieży, zaproszona przez Siostry Nazaretanki, udała się na obiad. – Atmosfera była serdeczna, a posiłek przygotowany z sercem dodał nam energii do dalszego odkrywania miasta – mówią uczestnicy.

– Nasze zwiedzanie kontynuowaliśmy pod przewodnictwem s. Marii Józefy oraz młodzieży ze szkoły, którzy poprowadzili nas przez malownicze i historyczne zakątki Kielc. Przeszliśmy przez wyjątkowy rezerwat przyrody Kadzielnia, odkrywając uroki tutejszych skał i jaskiń, aż dotarliśmy do pomnika Henryka Sienkiewicza, hołdu dla wybitnego polskiego pisarza. Każdy krok po tym pełnym historii mieście wypełniony był opowieściami, które przybliżały nam jego duszę i wyjątkowość – dodaje ks. Glin.

Dzięki tej podróży Kielce odkryły przed nami swoje piękno i duchową głębię, pozostawiając w naszych sercach niezatarte wspomnienia.

mix

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć