W środę, 13 listopada 2024 r. odbyły się główne uroczystości z okazji Jubileuszu 35-lecia reaktywacji działalności Caritas w Diecezji Kieleckiej. Organizacja została erygowana przez Biskupa Kieleckiego Stanisława Szymeckiego 18 listopada 1989 r.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
– Caritas to miłość. Dziś, w 35.rocznię działalności kieleckiej Caritas, dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu. Dziękując Bogu – dziękujemy ludziom. Za ich dobre serca, słowa, czyny, za ich miłość, która przyobleka się każdego dnia w cierpliwość, uczciwość, zrozumienie. Jest wiele osób i instytucji, którym trzeba podziękować. Niech to nasze dziękczynienie będzie przede wszystkim dziękczynieniem za tych, którzy korzystają z pomocy Caritas w różnym wymiarze ich życia, potrzeb, oczekiwań i nadziei – podkreślał bp Piotrowski.
Dalsza część Jubileuszu odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury. Nie zabrakło referatu z działalności Caritas oraz wyróżnień i nagród dla pracowników organizacji.
– Na przestrzeni tych 35 lat działalności skala i formy udzielania przez nas pomocy zmieniły się niemal zupełnie. W pierwszych latach główną aktywnością Caritas było rozdawanie paczek z żywnością, z odzieżą, czyli pomoc rzeczowa. Później - gorące posiłki, które były bezpłatnie wydawane i oczywiście do dziś to przetrwało, ale stało się już niewielkim marginesem całokształtu działań – zauważa ks. prałat dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.
W tym czasie powstał cały szereg placówek: domy pomocy społecznej, różnego rodzaju przychodnie lekarskie, zakłady opiekuńczo-lecznicze.
– Powstały też dzieła zupełnie nowatorskie, jak choćby Aktywizacja Zawodowa i Centrum Integracji Społecznej czy też Zakłady Aktywności Zawodowej dla Niepełnosprawnych. To są również mieszkania wspomagane, które są najnowszą formą aktywnej pomocy, gdzie staramy się utrzymać, pielęgnować tę samodzielność życiową i aktywność osób, które jeszcze mogą w swoim życiu samodzielnie zrobić oraz wspomagać ich na tyle, na ile to jest konieczne – wyjaśniał ks. Słowik.
Caritas aktualnie działa w 83 placówkach w 42 lokalizacjach. W jego strukturze działa również Diecezjalne Centrum Wolontariatu.
– Działamy już niemal od 18 lat i zajmujemy się wolontariatem szeroko rozumianym. Mamy pod swoimi skrzydłami parafialne zespoły Caritas, szkolne koła Caritas i wolontariuszy indywidualnych. Ten wolontariat stale się poszerza i dużo działamy, czy to w szkołach, świetlicach, podczas akcji i kampanii Pola Nadziei – mówiła Monika Wilk, koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.
W tej organizacji aktywnie działa ponad 2500 wolontariuszy. W jej skład wchodzą dzieci, młodzież oraz dorośli, a nawet seniorzy.
Przypomnijmy, że przez minione 35 lat Caritas Diecezji Kieleckiej niosła pomoc chorym, bezdomnym, samotnym, niesamodzielnym i potrzebującym. Nie zabrakło wsparcia dla dzieci z ubogich rodzin oraz tych osób, które ucierpiały na skutek różnych tragedii – powodzi, pożarów i wojny.
W ramach podziękowań za szczególne osiągnięcia w działalność charytatywną przekazano nagrody „Beati Misericordes”. Te wyróżnienia podczas gali przekazał biskup Andrzej Kaleta oraz ks. Stanisław Słowik. Nagrodę odebrali m.in. Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego, Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach, duchowni, samorządowcy, a także osoby pracujące w instytucjach wspierających potrzebujących.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl