Polscy misjonarze i misjonarki posługujący na Kubie mieli niecodzienną okazję do wspólnych spotkań, ponieważ w dniach od 4 do 8 listopada 2024 r. odwiedzili ich Biskup Kielecki Jan Piotrowski - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i sekretarz tejże Komisji oraz Delegat ds. Misjonarzy o. Kazimierz Szymczycha SVD.
Dość nieoczekiwana wizyta na Kubie, którą odbyliśmy na zaproszenie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej na Kubie i Konferencji Episkopatu tego kraju składającej z 11 biskupów diecezjalnych, w tym będącym diecezjalnym administratorem ks. Dariuszem Chałupczyńskim od 10 lat pracującym na Kubie, kapłanem archidiecezji częstochowskiej, który wcześniej przez 10 lat posługiwał w diecezji Doumé-Abong Mang w Kamerunie.
Pierwsza część, to całodzienna podróż przez Niemcy. Po przylocie nocą na Kubę, zostaliśmy przyjęci przez Panią Ambasador i Pana Konsula i przewiezieni do Casa Sacerdotal w Hawanie. Ku naszemu zdziwieniu w Hawanie nie było pomników Fidela Castro ani Che Guevary, tylko innego rewolucjonisty Ojca Narodu Jose Marti.
Następny dzień rozpoczęliśmy Eucharystią koncelebrowaną z księżmi biskupami w Casa Sacerdotal, jeszcze bez obecności misjonarzy. Przywitał nas odchodzący przewodniczący Konferencji Episkopatu Kuby bp Emilio Aranguren Echeverria, biskup diecezji Holguin. Po Mszy św. odbyło się spotkanie z abp. Nuncjuszem Antoine Camilleri pochodzącym z Malty. Następnie poznaliśmy doradcę Nuncjatury ks. Przemysława Lewińskiego z archidiecezji gdańskiej. Pierwszy dzień był poświęcony poznaniu Hawany, która może poszczycić się pięknym bulwarem, który jest najdłuższy na świecie (12 km). W Hawanie zauważamy zniszczenia nie z powodu wojny, ale z braku środków, by utrzymać budynki, które z biegiem czasu powoli popadają w ruinę. Od strony bezpieczeństwa jest spokojnie i można nieco zwiedzać te miejsce turystyczne.
Następnie nad zatoką Cristo Blanko zobaczyliśmy ogromną figurę Chrystusa, która pomimo, że była zainstalowana tuż przed samą rewolucją, to jednak został Chrystus uszanowany i został do dziś. Rzecz ciekawa, rewolucja nie zburzyła kościołów, tylko niestety dotknęła ludzi niszcząc ich po względem obyczajowym i religijnym. W samej Hawanie jest wiele miejsc do zwiedzania. Zaczęliśmy od placu katedralnego i katedry św. Krzysztofa. Katedra jest barokowa, ale nie jest to barok andyjski. Można zauważyć niektóre układy ideologiczne, np. nie można prowadzić instytutu naukowego, nie wolno prowadzić przedszkola i szkoły, ale jedno i drugie istnieje. Rządzący mówią „my nie widzimy”, „my nie wiemy, że to robicie”, a sami też chętnie przysyłają swoje dzieci i młodzież na studia.
Po całym dniu zwiedzania i jednocześnie lekcji historii Kuby, wieczorem rozpoczęliśmy już nasze pierwsze spotkania z naszymi misjonarkami i misjonarzami. Na Kubie posługuje 23 naszych misjonarek i misjonarzy. Wśród nich 8 kapłanów diecezjalnych, 9 kapłanów zakonnych i 6 sióstr zakonnych. Następnego dnia rano, bp Jan przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie po hiszpańsku. Diecezji hawańskiej ofiarowaliśmy piękny kielich, patenę, ornat.
Następnego dnia po Mszy św. i po śniadaniu, kontynuowaliśmy spotkania z misjonarzami, którzy ze względu na zbliżający się cyklon przybyli w liczbie 19 osób. Mieli oni okazję po raz pierwszy spotkać się razem i chętnie dzielili się swoim misjonarskim życiem opowiadając o sytuacjach, które ich spotykają w poszczególnych 7 prowincjach tego wyspiarskiego kraju. Rzeczywiście tutaj odczuwa się brak kapłanów, dlatego też zarówno kardynał i wszyscy biskupi posługują w parafiach. Posługa misjonarska wyjątkowo musi charakteryzować się cierpliwością, ponieważ jest to kraj pełnym niedostatków i trudno młodym misjonarzom zrozumieć te mechanizmy, które tutaj rządzą. Muszą przekroczyć pewne bariery pomocy materialnej, ponieważ jest bardzo dużo utrudnień, pomimo, że zniesiono embargo na żywność i lekarstwa, to ciągle ich brak. My sami również przywieźliśmy pełne walizki lekarstw, ale cóż to jest w pełnym morzu niekończących się potrzeb.
Wielkim problemem i wyzwaniem tego kraju są problemy natury społecznej. Głód, brak pracy, brak prądu itp. W czasie naszej wizyty trafiliśmy na huragan Rafaello, pomimo to nie przerwaliśmy obrad, dopóki nie skończył się prąd i woda.
W ostatnim dniu, po wspólnej Eucharystii i śniadaniu, kontynuowaliśmy obrady, których treścią były wystąpienia kolejnych członków naszej delegacji. Swoim wystąpieniem i propozycjami pomocy misjonarzom podzieliła się Pani Nina Macior z Caritasu Polska. Ks. Jerzy Limanówka SAC przedstawił charyzmat i działalność „Misyjnego Wolontariatu Salvatti”.
Biskupi na Kubie są wdzięczni za obecność polskich misjonarzy. Główny postulat jaki przedstawiliśmy biskupom to była nasza prośba, aby misjonarze w miarę możliwości mogli w tym kraju czuć się jak w rodzinie, żeby mogli liczyć na pomoc, nie tylko materialną ale i formalną. Część naszych misjonarzy wie, że gdy misjonarz z Europy przyjeżdża na misje, to biskup suponuje, że on sobie poradzi. Zwykle w innej rzeczywistości geopolitycznej da się zrobić więcej, natomiast tutaj są pewne trudności natury formalnej, na razie niemożliwe do zmiany. Ludzie wyprani są z potrzeb natury duchowej. Bardzo rozwija się „santeria” tradycyjny kult świętych.
Czas wizyty przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz sekretarza tejże Komisji i Delegata ds. Misjonarzy, był dla Polaków posługujących na Kubie doświadczeniem jedności i braterstwa, owocnych spotkań i ożywienia ducha misyjnego.
O. Kazimierz Szymczycha SVD
SEKRETARZ KOMISJI EPISKOPATU POLSKI DS. MISJI
DELEGAT DS. MISJONARZY
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl