W 43 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Biskup Kielecki Jan Piotrowski w Bazylice Katedralnej sprawował Mszę św. w intencji Ojczyzny oraz wszystkich ofiar komunistycznego aparatu państwa.
W homilii Pasterz diecezji kieleckiej podkreślił znaczenie pamięci o ludziach, którzy cenili wolność bardziej niż przywileje tamtych czasów.
– A nade wszystko kochali Polskę jako swoją cierpiącą matkę. Dla zdecydowanej większości pośród nich krzyż Jezusa był czytelnym znakiem ich tożsamości chrześcijańskiej, jak niezawodna busola prowadził ich do walki ze złem i podstępnym systemem komunistycznym. Te niebywałe dni odwagi, nadziei i świadectwa wiary, które zbudowały Solidarność jako ruch wolnościowy, patriotyczny, obywatelski i związkowy, wpisały się w historię Polski i Polaków. Dlatego niezależnie od sytuacji politycznej w Polsce, tej dzisiejszej i przyszłej, na zawsze Solidarność pozostaje trwałym dowodem, że to, co nieśmiertelne, można zranić, wyrzucić na śmietnik dziejów, ale tego nie można zabić – powiedział biskup Jan Piotrowski.
Po Eucharystii uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na Placu Najświętszej Maryi Panny. W uroczystości wzięli udział m.in. związkowcy z Solidarności, przedstawiciele władz miasta, radni oraz politycy.
– Trzeba przede wszystkim pamiętać o ofiarach tamtego czasu, czasu wojny, którą wypowiedział komunistyczny rząd dla społeczeństwa. Ofiarach różnego rodzaju, bo to przede wszystkim ci, którzy stracili wtedy zdrowie i życie, ale także ci, którzy do dziś nie mogą się otrząsnąć z wielkiej traumy. Ofiary to także ci, którzy musieli wtedy swoją ojczyznę opuścić z wilczym biletem, z biletem tylko w jedną stronę, bo socjalistyczna ojczyzna, która miała być tak piękna, nie chciała ich tutaj. Myśleli inaczej i chcieli Polski wolnej, solidarnej. 13 grudnia 1981 roku to także przestroga dla tych, którzy idą po władzę, żeby nigdy tej władzy nie używali przeciw swojemu narodowi – powiedział senator Słoń.
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku uchwałą Rady Państwa. Jego celem było osłabienie i zniszczenie rosnącego w siłę ruchu „Solidarność”, który stanowił realne zagrożenie dla komunistycznych władz. W okresie stanu wojennego doszło do masowych represji, internowań działaczy opozycyjnych, cenzury i ograniczenia swobód obywatelskich. Został zniesiony dopiero 22 lipca 1983 roku. Dla wielu Polaków pozostał symbolem walki o wolność i niepodległość kraju.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl