Rządzący nie mogą spychać tych, którzy stanowią wspólnotę Kościoła na margines cywilizacyjnego niebytu – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. za Ojczyznę w Bazylice Katedralnej. Organizatorem wydarzenia była Akcja Katolicka.
– Jako ludzie cieszący się łaską wiary, zatroskani o dobro Polski, naszej ojczyzny i matki, mamy prawo, aby rządzący, cieszący się obywatelskim i społecznym mandatem zaufania, uczciwie wypełniali swoje obowiązki wobec państwa, jego obywateli, a tych którzy stanowią wspólnotę Kościoła, nigdy nie spychali na margines cywilizacyjnego niebytu. Co więcej, mamy prawo ich pytać, jak postępują. Zatem dla nikogo z nas odnowa życia według Bożych Przykazań w duchu błogosławieństw nie jest tajemnicą, ale zawsze jest pierwszym krokiem do odnowy życia. A tym pierwszym krokiem jest modlitwa – mówił w homilii bp Piotrowski.
W trakcie Eucahrystii dokonano wprowadzenia relikwii św. Andrzeja Boboli. Założono również nową Różę Różańcową św. Jacka.
Przypomnijmy, że Msza św. za Ojczyznę sprawowana jest w Bazylice Katedralnej w każdy szesnasty dzień miesiąca - nawiązując do daty śmierci i wspomnienia św. Andrzeja Boboli, czyli 16 maja.
– To odpowiedź na wezwanie św. Jana Pawła II o miłowanie ojczyzny. W 1991 roku w Masłowie wygłosił homilię odnośnie czwartego przykazania, gdzie wskazał na jego wymiar społeczny. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy, bo warto czuć odpowiedzialność za losy naszego kraju – dodał ks. Jacek Malewski.
Św. Andrzej Bobola żył w pierwszej połowie XVII wieku i prowadził pracę misyjną na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Został za to bestialsko zamordowany przez Kozaków. Oprawcy podpalali go, wyłupili oczy, zdarli skórę, odcięli nos i wargi, a potem zarąbali szablą. W kwietniu Pius XI dokonał jego beatyfikacji, a w czerwcu 1938 roku szczątki zostały sprowadzone do Warszawy. W 1988 roku złożono je w nowym sanktuarium przy ul. Rakowieckiej. Od 16 maja 2002 roku święty Andrzej Bobola jest drugorzędnym patronem Polski.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z 18 grudnia.
2 prefacja adwentowa
– nr 2.
W dniach od 17 do 24 grudnia, zachowując tradycyjny charakter Mszy świętej wotywnej o NMP (roraty) w białych szatach liturgicznych, używa się formularzy przewidzianych na te dni w mszale.
Msza o powołania
w parafii Bożego Ciała
w Busku-Zdroju.
† Bolesław Zelek 1991
† Władysław Nowak 1993
† Piotr Jarosz 2003
† Józef Doniec 2009
† p. Leon Dziedzic 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl