Biskup Kielecki Jan Piotrowski ustanowił Diecezjalne Sanktuarium św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. To wielkie wydarzenie dla całej naszej diecezji, ale również dla wspólnoty, która zakończyła jubileusz 40-lecia powstania parafii.
Mszy Świętej, podczas której ogłoszono decyzję Pasterza Kościoła kieleckiego, przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. W homilii mówił o wielkiej roli Maryi w historii zbawienia i Jej misji ukazywania światu Chrystusa. Nie zabrakło nawiązań do buskiej parafii.
– Historia 40 lat obecności Boga w tym miejscu mierzy się tym, co się działo w duszach mieszkających i przybywających tu ludzi. Ileż osób otrzymało tu dar łaski Bożej przez duchowe narodzenie w sakramencie Chrztu Świętego i zjednoczyło się z Jezusem na drodze sakramentalnej komunii? Iluż młodych zostało umocnionych Duchem Świętym i jego darami w sakramencie bierzmowania? Jak wiele mogą powiedzieć tutejsze konfesjonały, gdzie człowiek wewnętrznie uwolniony powstaje na nowo do życia pełen nadziei i miłości? Przed tym ołtarzem młodzi ludzie przyrzekali sobie wzajemnie miłość, wierność oraz uczciwość małżeńską i szli pełni radości budować życie we wspólnocie rodzinnej. Jak wiele razy Pan Jezus wychodził poza progi tej świątyni niesiony w rękach kapłanów i nawiedzał domy tutejszej parafii, przynosząc słowo duchy i łaskę nadziei ludziom chorym. A cóż powiedzieć o wszystkich grupach formacyjnych od dzieci poczynając na dorosłych skończywszy, których członkowie oddawali swoją drogę wzrastania ku pełni świętości? – mówił biskup Kaleta.
Na zakończenie Eucharystii ogłoszono także dekret Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego ustanawiający Diecezjalne Sanktuarium św. Brata Alberta Chmielowskiego.
„Kościół pod wezwaniem św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju jest miejscem czci Ojca ubogich. Przybywają tutaj nie tylko mieszkańcy miasta lecz także pielgrzymi z diecezji kieleckiej i z całej Ojczyzny, pokładając ufność w przemożnym wstawiennictwie świętego Brata Alberta. Wierni parafii, jak i przybywający pielgrzymi dostrzegają w nim wzór miłości bliźniego. Stąd wielorakie podejmowane inicjatywy ożywiające kult świętego i otwierające serca na potrzeby drugiego człowieka, szczególnie tego najbardziej potrzebującego” - czytamy w dokumencie.
Sanktuarium św. Brata Alberta położone jest w „zdrojowej” części Buska-Zdroju. Sama parafia została erygowana w 1983 roku. Przez lata, wspólnota nieustannie się rozwijała zaspokajając duchowe potrzeby parafian, ale także wiernych przebywających w miejscowym uzdrowisku. Konsekracji kościoła parafialnego dokonał w 2013 roku ówczesny Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan. Działa tu Wspólnota św. Brata Alberta, noclegownia i jadłodajnia. Każdego 17 dnia miesiąca sprawowana jest Msza Święta w intencji samotnych i uzależnionych. Kuracjusze zaproszeni są również do zwiedzania kościoła i do Izby Chleba, gdzie dzielą się podpłomykami upieczonymi w tradycyjnym piecu chlebowym.
– Zapraszamy bardzo serdecznie do naszego sanktuarium. Zaprasza sam święty Brat Albert, którego ewangelia streszcza się w tych słowach: Być dobrym jak chleb. Myślę, że tej dobroci tutaj doświadczamy od samego Boga, ale również od samego świętego Brata Alberta, który oręduje za nami, wyprasza łaski i ten dar szczególny dar odpustu zupełnego – tłumaczy ks. dr Andrzej Jankoski, proboszcz parafii, a zarazem kustosz sanktuarium.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z 23 grudnia.
2 prefacja adwentowa
– nr 2.
W dniach od 17 do 24 grudnia, zachowując tradycyjny charakter Mszy świętej wotywnej o NMP (roraty) w białych szatach liturgicznych, używa się formularzy przewidzianych na te dni w mszale.
Msza o powołania
w parafii Oleszki.
† Zdzisław Bartosz 1992
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl