„Ja, dłużnik zbawienia, staję przy Tobie, Maryjo i z Tobą chcę składać Jezusowi dziękczynienie. Niosę w ręku zobowiązanie obrony wiary i wartości chrześcijańskich. To zobowiązanie jest zarazem prośbą, abyś prowadziła diecezję kielecką po drogach swojego Syna” – mówił dzisiaj podczas Mszy św. w Kalwarii Pacławskiej bp Kazimierz Ryczan, przewodnicząc dziękczynnej pielgrzymce diecezji kieleckiej za 20 lat swej pasterskiej posługi w Kielcach.
Mszę św. w sanktuarium pacławskim koncelebrowali m.in.: bp Marian Florczyk, bp Kazimierz Gurda, kanclerz Kurii kieleckiej ks. prałat dr Andrzej Kaszycki, rektor WSD ks. dr Grzegorz Kaliszewski oraz blisko 50 księży.
W homilii bp Ryczan przypomniał maryjny rys sanktuarium i historię jego duchowości, mówił także o problemach współczesności, szczególnie laicyzacji społeczeństw oraz o „długu” ludzkości wobec faktu zbawienia.
Zauważył, że do sanktuarium ludzie z różnych krajów Europy, przychodzą od setek lat, aby „wyrazić wdzięczność za dar wiary i zbawienia”. „Czy zdołamy kiedykolwiek spełnić ten dług? Chociażby zgromadził wszystkie pokolenia ludzkiego rodu - nie zdołamy spłacić tego długu. Dar wiary i zbawienia został nam dany z miłości Boga Ojca” – mówił biskup kielecki. Z kolei jako przykłady gwałtownie laicyzujących się społeczeństw podał Francję i Kanadę. Przestrzegał przed przyjmowaniem prawa i rozwiązań ustawodawczych, które usuwają Boga z przestrzeni publicznej. Dziękował licznie zebranym mieszkańcom diecezji za dar wspólnej modlitwy.
W diecezjalnej pielgrzymce uczestniczyło ponad 800 osób z różnych stron diecezji, m.in. ze Skały, z Jędrzejowa, Buska – Zdroju, Włoszczowy, Kostomłotów, Kazimierzy Wielkiej, Chełmiec, z parafii kieleckich. Wiele grup parafialnych przyjechało z transparentami.
Uczestnicy pielgrzymki, podzieleni na grupy, pod przewodnictwem księży z diecezji kieleckiej, uczestniczyli w nabożeństwie drogi krzyżowej, usytuowanej w terenie, od tzw. „Gradusów” do sanktuarium. Na wspólną modlitwę dziękczynną za 20 lat pasterzowania bp. Ryczana złożyło się także nabożeństwo różańcowe.
Ojcowie franciszkanie przygotowali dla pielgrzymów ciepły posiłek - bigos i gorącą herbatę, umożliwili zwiedzanie sanktuarium i modlitwę indywidualną, opowiadali historię Kalwarii Pacławskiej.
Kalwaria Pacławska to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce, tuż przy granicy z Ukrainą, 24 km od Przemyśla. Miejsce pątnicze – sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej - nie ogranicza się tylko do świątyni i klasztoru, ale rozciąga się na okoliczne wzgórza i doliny. Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej nazwane Jerozolimą Wschodu, ze względu na obecność cudownego obrazu Matki Bożej, zwane jest Jasną Górą Podkarpacia. Na szczycie góry o wysokości 465 m n. p. m. znajduje się klasztor franciszkanów, kościół oraz dom pielgrzyma. Droga krzyżowa ma długość ok. 1,6 km. Na wzgórzach znajduje się 35 murowanych i 7 drewnianych kaplic kalwaryjskich. Osada Kalwaria Pacławska została założona przez Andrzeja Maksymiliana Fredrę w 1665 roku.
Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy w diecezji przemyskiej. W 1963 r. przyjął święcenia prezbiteratu w Przemyślu, następnie pracował jako wikariusz w parafiach w Szebnie i Fara Rzeszów oraz jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, prowadził także wykłady z katolickiej nauki społecznej w WSD w Przemyślu.
Stopień naukowy doktora uzyskał w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL w 1978. Od 1983 był adiunktem w Katedrze Socjologii Religii. Kolokwium habilitacyjne uzyskał w 1992 r. Wyjeżdżał na stypendia naukowe w Instytucie Katolickim w Paryżu oraz na Uniwersytecie Katolickim w Leuven. W 1993 został wybrany prodziekanem Wydziału Teologii KUL, jednak powołany jednocześnie na biskupa diecezjalnego do Kielc, funkcji tej nie podjął.
Ingres do katedry kieleckiej odbył się 11 września 1993 r. Biskup kielecki przyjął zawołanie „W więzach wspólnoty”. Od 1997 r. jest profesorem nadzwyczajnym.
Po raz drugi został wybrany na członka Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, był przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Społecznych. Od 2008 jest Krajowym Duszpasterzem Ludzi Pracy.
dziar
test za: www.ekai.pl
Foto: ks. Krzysztof Dziurzyński
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl