Prośba z dalekiej Hawany

Na adres Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej przysłano list z Hawany – od siostry Henryki i siostry Anny.

Drodzy darczyńcy i wszyscy którzy modlitwą, cierpieniem i ofiarami materialnymi wspieracie życie wspólnot i posługę misjonarek i misjonarzy na całym świecie!

Z dalekiej geograficznie Kuby, ale bliskiej poprzez serca zjednoczone w Bogu i pomocy każdej osobie, którą On stawia na naszej drodze, pragniemy dotrzeć do każdej i każdego z was z naszym DZIĘKUJĘ. Dziękujemy za to, że jesteście  i że wasza wiara i solidarność z ubogimi ubogaci w tym roku nasze życie oraz posługiwanie misyjne.

Od wielu już lat Siostry Salezjanki Córki Maryi Wspomożycielki posługują w Hawanie. Na Kubie mamy dom z gospodarstwem rolnym. Nasze cztery wspólnoty na Kubie są międzynarodowe, ale przez ostatnie 2 lata, my – dwie Polki jesteśmy tu razem: s. Henryka Milczarek (31 lat na Kubie) i s. Anna Łukasińska od 10 lat.

W ubogiej dzielnicy Hawany zwanej Guanabacoa od 10 lat mamy Dom Rekolekcyjny i przyjmujemy wiele grup na spotkania formacyjne. Od 5 lat prowadzimy żłobek dla 80 dzieci od 2 do 4 lat (bo tylko na tyle nam pozwala system polityczny), co wiąże się z docieraniem do tychże 80 rodzin z pomocą dożywiania, rozdawanie leków, formacji ogólnoludzkiej i chrześcijańskiej. Jest nas tu tylko pięć sióstr we wspólnocie więc zatrudniamy pracowników na roli, by z tego co wyrośnie lub z tego co wyhodujemy można było zapewnić posiłki dzieciom i pracownikom.

W soboty płacimy za autobus, by przywiózł z okolicznych dzielnic bardzo ubogie dzieci ulicy, które spędzają z nami całe popołudnie w oratorium. Przygotowujemy im gry, zabawy, formację w grupach wiekowych, jakieś zajęcia artystyczne i sportowe. Spotkanie kończymy podwieczorkiem dla ok. 90 dzieci.

Na Kubie struktury Kościoła katolickiego są bardzo słabe. Brakuje kapłanów, sióstr zakonnych i katechetów. Liczba katolików nie dochodzi do 1%, jest wiele mieszanych religijności afro-kubańskich, które synkretyzują wciąż nowe „wierzenia”. Największym problemem jest głód i niewydolność ekonomiczna kraju, przy systemie politycznym, który kontroluje wszystko i niszczy człowieczeństwo. Prawda, praca, odpowiedzialność, rodzina – to wartości, które zamieniono na kłamstwa, kradzieże, życie według instynktów i dalekie od Boga. Tak już jest od 66 lat, więc trzy pokolenia nie znają innego stylu i jedynie o czym marzą, to uciec stąd gdziekolwiek w poszukiwaniu wolności i jedzenia.

Takie cierpiące osoby spotykamy na co dzień i realizując nasze powołanie misyjne chcemy być dla wszystkich znakami nadziei, Bożej miłości, znakami dobra, cierpliwego słuchania i podanej ręki w potrzebie. Nie zawsze wprost mówimy o Jezusie i Jego Ewangelii, ale zawsze jesteśmy świadkami, że Bóg nie opuścił Kuby! Dzięki pomocy każdego z was docierają do nas pieniądze, leki, ubrania i przybory szkolne. To wszystko trafia do rodzin które znamy, odwiedzamy i wspomagamy. W tym roku poprosiłyśmy o pomoc w zakupie nowego samochodu, bo stary ma juz 30 lat i nie nadaje się do użytku. Samochód służyć będzie nie tylko wspólnocie sióstr, ale przede wszystkim na dowóz dzieci, pracowników, na pomoc w dowiezieniu do szpitala czy przychodni osób samotnych i chorych. Brak paliwa sprawił, że transport publiczny prawie nie istnieje, ludzie pokonują kilometry na piechotę i to zawsze jest wymówką, że nie dojdą na czas do pracy, do szkoły czy do lekarza.

Dzięki Waszej pomocy będzie możliwe ułatwić transport choć grupce ludzi potrzebujących i dowieźć ich do centrum Hawany na zakupy potrzebne do utrzymania domu, żłobka czy oratorium.

Dziękujemy bardzo za Wasze zaangażowanie i hojność, za ten gest solidarności i każdą intencję modlitewną dołożoną do zorganizowanych zbiórek. Z naszej strony zapewniamy o modlitwie różańcowej w Waszych intencjach i w Sercu Jezusa Miłosiernego przedstawiamy każdego z WAS. Słowa wielkiego uznania kierujemy do Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, który wraz z diecezjanami i duszpasterzami, tak bardzo wspiera misje Kościoła. Dziękujemy także wszystkim wiernym Diecezji Kieleckiej i duszpasterzom za wspieranie misji - szczególnie w każdy I piątek miesiąca.

Wdzięczne za pomoc i każdą ofiarę.

S. Henryka i s. Anna

________________

Pomoc dla Sióstr posługujących na Hawanie można składać
na konto Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej

40 1240 1372 1111 0010 6117 7623

Kuria Diecezjalna
25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 3