Rozmowa z ks. Adamem Wilczyńskim, misjonarzem miłosierdzia.
Papież Franciszek powołał księdza na funkcję misjonarza miłosierdzia. Co ona oznacza?
Jest ona związana z głoszeniem Miłosierdzia Bożego. Ono jest dla każdego człowieka, który go potrzebuje i chce z niego skorzystać. Misjonarz posługuje w miejscach, gdzie jest potrzeba głoszenia Słowa Bożego i ewangelizacji.
Miłosierdzia Bożego możemy doświadczyć podczas sakramentu pokuty i pojednania.
W Kościele katolickim odróżniamy grzechy lekkie - powszednie i ciężkie, które zrywają więź z Bogiem. Grzechy lekkie towarzyszą nam całe życie z powodu ludzkiej słabości. One mogą być również przebaczone przez akt żalu, akt pokuty, pobożne praktyki. Sakrament pokuty i pojednania zarezerwowany jest dla grzechów ciężkich, popełnianych ze świadomością, wolnością, przemyślnością. Wielu ludzi lekceważy ten sakrament, a to jest wielki dar od Pana Boga. Oczywiście do spowiedzi możemy przystąpić również wtedy, kiedy nie popełniamy grzechów ciężkich, ale zależy nam na relacji z Panem Bogiem, aby była ona coraz głębsza i gorliwsza.
Władza misjonarza miłosierdzia dotyczy rozgrzeszania konkretnych grzechów, które to zarezerwowane jest dla Stolicy Apostolskiej. Pierwszym z nich jest profanacja Najświętszego Sakramentu poprzez zabranie lub przechowywanie postaci konsekrowanych w celach świętokradczych.
Są sytuacje, w których ludzie celowo profanują Najświętszy Sakrament używając Go nawet do różnych obrzędów. To jest bardzo ciężki grzech.
Drugi - dotyczy przemocy fizycznej wobec Ojca Świętego.
Chodzi tu o bezpośrednie działanie względem papieża, a więc przemoc, więzienie itp., uczynione z premedytacją w celu zaszkodzenia, skrzywdzenia, poniżenia Ojca Świętego.
Misjonarz miłosierdzia ma również władzę rozgrzeszania wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu, które dotyczy cudzołóstwa.
Jest to poważne przestępstwo i przede wszystkim dotyczy kapłanów. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że ksiądz wejdzie w grzeszną relację z kobietą lub mężczyzną i po popełnieniu tego grzechu, usiłuje rozgrzeszyć wspólnika, to jest to poważne przestępstwo. Taka osoba musi zgłosić się do spowiedzi do innego kapłana. Natomiast ksiądz, który usiłował dać rozgrzeszenie wspólnikowi w grzechu, powinien szukać spowiedzi u misjonarza miłosierdzia.
Kolejny grzech dotyczy bezpośredniej zdrady tajemnicy spowiedzi przez spowiednika.
Uważam, że są to bardzo rzadkie przypadki. W mojej ponad 20-letniej posłudze kapłańskiej z takim przypadkiem się nie spotkałem. Jednak jeśli zdarzyłaby się taka sytuacja, jest to ciężkie przestępstwo kościelne. Nawet księdza, który odszedł z kapłaństwa nadal obowiązuje tajemnica spowiedzi.
Kolejny grzech dotyczy nagrywania i/lub rozpowszechniania za pośrednictwem środków komunikacji treści sakramentu spowiedzi.
Jest to ważne, ponieważ dziś każdy z nas posiada telefon, który nagrywa obraz i dźwięk. Dlatego Kościół w sposób szczególny chroni tajemnicę spowiedzi, aby ludzie nie bali się tego sakramentu i doświadczali przez niego Miłosierdzia Bożego.
Jak będzie wyglądała księdza posługa w praktyce?
Będzie wyznaczony jeden dzień w miesiącu, kiedy przez trzy godziny, w wyznaczonym konfesjonale będę posługiwał w kieleckiej katedrze. Na stronie diecezji kieleckiej będzie utworzona zakładka, gdzie znajdą się wszystkie informacje dotyczące posługi misjonarza miłosierdzia wraz z numerem telefonu.
Dziękuję za rozmowę.
Katarzyna Bernat
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z dnia,
I Nieszpory z II Niedz. Wielkanocnej,
Kompleta z Niedzieli I lub II.
Odmawia się Chwała.
Nie odmawia się Wierzę.
1 Prefacja wielkanocna – nr 20 (zwłaszcza w tym dniu).
W Modlitwach Eucharystycznych 1-3 wspomnienie tajemnicy dnia.
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Msza o powołania
w parafii Lelów.
† Piotr Barański 1986
† Jan Nowobilski 1987
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl