26 lipca odbywają się uroczystości odpustowe patronki Pińczowa – św. Anny. Z tej okazji na Górze św. Anny, gdzie znajduje się kaplica z 1600 roku, wspólnie modlili się harleyowcy, właściciele zabytkowych motocykli, policjanci, użytkownicy samochodów, strażacy, oraz pińczowianie, uczestnicząc we Mszy św. polowej, sprawowanej obok renesansowej kaplicy pod wezwaniem tej świętej.
Przybyłych licznie pielgrzymów, delegacje policji powiatowej z Buska Zdroju i Pińczowa, poczty straży pożarnej oraz władze samorządowe, powitał gospodarz miejsca – ks. dziekan Jan Staworzyński, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie. Przypomniał kult, jakim od stuleci darzona jest w mieście św. Anna – matka Najświętszej Marii Panny i babcia Jezusa, zarazem opiekunka rodzin, orędowniczka w sprawach szczęśliwej miłości i małżeństwa. Podkreślił, że kaplica św. Anny górująca nad miastem tętni religijnym życiem, czego przykładem jest zakończona dzisiaj nowenna do św. Anny, z udziałem codziennie 150 – 200 osób, pomimo że były to dni pracy.
Szczególnie gorąco proboszcz powitał kilkudziesięciu harleyowców i właścicieli zabytkowych motocykl, zrzeszonych w Wolnej Grupie Ponidzie, którzy wjechali na Górę św. Anny po raz pierwszy w formie pielgrzymki, z konkretną intencją.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prof. Roman Kuligowski z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W homilii mówił o wiarze, której wzorem była św. Anna, apelował o bycie świadkami wiary we współczesnym świecie, do czego zachęca papież Franciszek. „Wierzyć – oznacza oddać się całkowicie Bogu (…) i bezgranicznie mu zaufać” – mówił. Jest to trudne, ale „posłuszeństwo wyrasta z przekonania, że Bóg najlepiej wie, co nam służy” – mówił ks. prof. Kuligowski.
Po Mszy św. odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja wokół kaplicy, a także poświęcenie zabytkowych i współczesnych pojazdów.
Ks. kan. Jan Staworzyński, chce jak najlepiej wykorzystać duszpastersko to wyjątkowe miejsce, jakim jest Góra św. Anny i dedykowana jej kaplica. „Sama topografia wzgórza i renesansowy zabytek inspirują do wyczynów duchowo - sportowych, stąd po raz pierwszy są u nas harleyowcy i motocykliści, a 4 maja – właśnie tutaj były zakończone zawody kolarskie. Do tradycji weszły już także majówki przy pochodniach w udziałem władz wojewódzkich” – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Staworzyński.
Renesansową kaplicę św. Anny na wzgórzu w północnej części miasta zbudował (lub co najmniej miał wpływ na jej plany i projekty) florentczyk Santi Gucci. Była to fundacja margrabiego Zygmunta Gonzagi Myszkowskiego, który w ten sposób chciał upamiętnić jubileusz 1600 r., o co zaapelował papież Klemens XVIII. W budowę kaplicy zaangażowało się miejscowe Bractwo św. Anny.
Kaplica została zbudowana na planie kwadratu z ciosów pińczowskich i pokryta kopułą z latarnią. Wnętrze jest surowe, niemal pozbawione ozdób, poza dekoracją roślinną na gzymsie pod kopułą. Obok drzwi wejściowych – marmurowa tablica fundacyjna z inskrypcją łacińską oraz z wmurowaną w ścianę kropielnicą.
Atutem kaplicy św. Anny jest także piękne położenie - z szeroką panoramą na rozłożone w dole miasto, z widokiem na Nidę i Garb Wodzisławski.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
II tydzień psałterza
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości,
włącznie z II Nieszporami.
Odmawia się Chwała i Wierzę.
1 Prefacja wielkanocna – nr 20
(zwłaszcza w tym dniu).
W modlitwach eucharystycznych
1-3 wspomnienie tajemnicy dnia.
Rozesłanie z dodaniem Alleluja.
Dziś rozpoczyna się
81 Tydzień Miłosierdzia.
† Antoni Gębka 1979
† Stanisław Sztafrowski 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl