Rozpoczęła się Peregrynacja kopii wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Solcu-Zdroju

W sobotę, 5 kwietnia 2025 r. w parafii św. Mikołaja w Solcu-Zdroju, pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, rozpoczęła się  5-dniowa Peregrynacja kopii wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

– O Maryi nigdy za dużo nie powiemy – powiedział w homilii bp Piotrowski, przypominając Jej czcicieli, m.in. św. Jana Pawła II.

– Chcemy wpatrywać się w Jej matczyne oblicze, by odkrywać bogactwo Jej serca i umysłu  oraz uczyć się od Niej rozważania Słowa Bożego. Była w tym bardzo uważna, wsłuchiwała się, co Bóg do Niej mówi – podkreślał bp Piotrowski. Zaznaczył, że Matka Boża pragnie stanąć pośród nas, tak jak stanęła między dziewczynkami: Barbarą Samulowską i Justyną Szafryńską, podczas objawień w Gietrzwałdzie oraz że dzisiaj Matka Jezusa także zachęca nas do odmawiania Różańca.

– Przez kilka dni kościół w Solcu-Zdroju będzie Jej domem, a do domu Matki Bożego Syna, nigdy nie może być daleko – mówił bp Piotrowski. Zachęcał, aby podczas peregrynacji wsłuchiwać się w „dobrą radę Maryi z Kany Galilejskiej”: „uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”. – Bez czytania Ewangelii nie zrozumiemy rad Maryi, Jego Matki  – podkreślał biskup zachęcając aby zebrani na Eucharystii, jako pielgrzymi nadziei, umacniali się w tej nadziei.

Parafia od kilku miesięcy przygotowywała się do tego wydarzenia. Ok. 200 osób modliło się regularnie  o dobre przeżycie czasu nawiedzenia i duchowe owoce dla całej parafii, polecając Matce Bożej z Gietrzwałdu wspólnotę parafialną w codziennej modlitwie różańcowej. Modlono się także w soleckim kościele Nowenną do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, śpiewając podczas nabożeństwa pieśni ku Jej czci.

Każdy dzień czuwania przed gietrzwałdzkim wizerunkiem rozpoczyna się Godzinkami, a kończy Apelem Jasnogórskim.

Ta uroczystość jest wydarzeniem nie tylko parafialnym. Solec-Zdrój słynie z renomowanych uzdrowisk, które odwiedza wielu kuracjuszy – oni również zostali zaproszeni do uczestnictwa w peregrynacji. Wpisuje się ona w promocję uzdrowiskowej miejscowości.

W organizację nawiedzenia włączają się różne podmioty. Wydarzenie wspierają władze samorządowe. Będą obecne koła gospodyń wiejskich, strażacy, a z parafii – Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, czy róże różańcowe z poszczególnych miejscowości.

Gietrzwałd na Warmii nazywany jest polskim Lourdes. Maryja ukazała się dziewczynkom aż 160 razy, mówiła do dzieci po polsku, a były to czasy zaborów. Poruszała wiele spraw, w tym troskę o rodzinę, powołania, chorych, uzależnionych od alkoholu, ale i kwestie niepodległości i wolności narodu. Objawienia trwały między 27 czerwca a 16 września 1877 roku.

tekst za: ekai.pl