Za nami wielkopostne czuwanie ku czci św. Kingi w Nowym Korczynie

We wtorek, 1 kwietnia 2025 r., odbyło się po raz 98 czuwanie w Diecezjalnym Sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie.

O godzinie 17.00 rozpoczęliśmy Adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy, uczestnicy przystąpili także do sakramentu pokuty i pojednania. Podczas Adoracji śpiewaliśmy pieśń jubileuszową:  pt. „Nadzieja zawieść nie może” oraz inne pieśni na cześć św. Kingi. W modlitwie różańcowej, którą prowadziły Panie z Róży Różańcowej, powierzaliśmy Najświętszej Maryi Pannie wszystkie nasze intencje, szczególnie prosiliśmy o zdrowie dla Ojca Świętego Franciszka oraz w intencji wszystkich chorych, a także o Boże błogosławieństwo i wszelkie łaski w Roku Jubileuszowym 2025 dla naszej Ojczyzny.

W Ewangelii, odczytanej podczas Eucharystii usłyszeliśmy słowa:«Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. W czasie kiedy ja dochodzę, inny wstępuje przede mną» (J 5, 7). Chory ów nie ma nikogo. Stoi u brzegu sadzawki nie mogąc do niej wejść we właściwym momencie. Jak w złym śnie, przychodzi zawsze zbyt późno. Mimo to trwa tam nadal odgrywając rolę przegranego. Trwa tam w sposób wymuszony: położyli go tam inni. „Rzekł do niego Jezus" (J 5, 8). Jezus działa poprzez Słowo. Ono na początku powiedziało: „Niech się stanie światło”. I Stało się. „Wstań". Słowo jak stwarza, tak też odnawia: budzi człowieka umarłego i przywraca mu życie. „Weź swoje łoże i chodź!” (por. Mk 2,1-12). Słowa te stoją w centrum opowiadania i dysputy, wymienia się je aż pięciokrotnie (w. 8.9.10.11.12), jak było pięć krużganków sadzawki i ksiąg Prawa. Łoże dla człowieka zdrowego jest miejscem odpoczynku, nosze dla człowieka chorego są miejscem unieruchomienia. Łoże, na którym leży chory, jest symbolem Prawa: więzi go jako przestępcę i prowadzi do Bramy Owczej, z dala od wody i od święta. Teraz można człowieka tam zanieść udając się aż do świątyni, gdzie Jezus odnajdzie go. Jeśli wcześniej był umarły, teraz jest żywy i powstał z martwych, gdyż „chodzi”, żyje według Słowa. Jeśli wpierw był unieruchomiony, teraz zdolny jest do swobodnego niesienia tego, co przedtem go dźwigało jako więźnia. Prawo bowiem, jak prowadzi do życia tego, kto je zachowuje, tak trzyma w więzieniu tego, kto je przekracza. Można w podwójny sposób rozumieć Prawo: jako zakaz i potępienie lub jako stróża życia i wolności człowieka (por. Rdz 2,16n). Pierwszy sposób to sposób rozumienia przez Adama, który od początku słuchał kłamstwa węża. Drugi to ten chciany przez Boga, który miłuje człowieka miłością odwieczną (por. Jr 31,3) i przebacza, postępuje jak ojciec wobec syna.

W Jubileuszowym Roku 2025, polecamy naszej Patronce, św. Kindze, Kościół Święty, naszą Ojczyznę, Diecezję Kielecką, Parafię Świętej Trójcy w Nowym Korczynie i wszystkich, którzy w tym szczególnym czasie łaski i nadziei otwierają swoje serce dla Chrystusa. Liturgię Słowa przygotowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Naszą modlitwę w Sanktuarium zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim, łącząc się duchowo z pielgrzymami, którzy nawiedzają Jasnogórskie Sanktuarium.

Uczestnicy otrzymali także kolejny, 60  numer pisma wydawanego w naszym Sanktuarium – „Szczypta Soli”. Serdecznie zapraszam na kolejne Czuwanie ku czci naszej Patronki, we wtorek, 6 maja 2025 r. w  naszym Diecezjalnym Sanktuarium św. Kingi.

ks. Paweł Majewski
KUSTOSZ DIECEZJALNEGO SANKTUARIUM ŚW. KINGI W NOWYM KORCZYNIE

>> Pieśń Jubileuszowa